Blízké světy autorská výstava Igor Kitzberger, Ivan Pavle

Blízké světy autorská výstava Igor Kitzberger, Ivan Pavle

Adresa:

Rožnov pod Radhoštěm, Nábřeží dukelských hrdinů 442

Termín: 27.6.2018 25.8.2018
Vstupné:

dobrovolné

27čer - 25srp celý den

Žánr: výstavyplastikyumění


Rožnovská galerie CREARS připravila společnou výstavu kontemplativních obrazů slovenského malíře Ivana Pavleho a expresivních bronzových plastik Igora Kitzbergera. Expozice poukazuje na styčné body jejich tvorby na základě vzájemného porovnání dvou odlišných výtvarných technik.

Výstavní záměr staví naproti sobě dva zdánlivě jen velmi volně související soubory výtvarných děl s jasně zřejmým kurátorským cílem. Je jím možnost bezprostředního porovnání odlišných technických přístupů k tvorbě, které však ve svých důsledcích sledují velmi podobné cíle. Jejich hledání a nalézání možných paralel je pak leitmotivem vinoucím se celou expozicí, ostatně je obsažen i v samotném názvu společného setkání - Blízké světy.

Z Pavleho obrazů vyvěrá zcela zřetelně něco archetypálního, prazákladního a symbolického. Čím déle a důkladněji však jeho díla zkoumáme, tím větší tajemství pro nás představuje, co konkrétně bylo prvotním impulzem k takovému předpokladu. Pavle se ve své tvorbě naprosto nenechává svazovat tradičními zákony zobrazování námětů nebo perspektivy, obsahy jeho pláten existují zcela autonomním způsobem, zcela nezávisle na okolnostech vnějšího světa. Důraz klade především na hlubší studii symboliky, zachycení subtilní podstaty zkoumaného a na psychologický a duchovní rozměr jím vytvořeného univerza.

Bronzové plastiky Igora Kitzbergera poutají pozornost svým typicky nezaměnitelným, expresivně vypjatým výrazem a tvarovou excentričností, která však není v žádném ohledu samoúčelná. Jeho výlučně figurální dílo je definováno kontinuálním zaujetím nemnohými okruhy motivů, jako jsou například personifikace Tance či Hudby. Ve své práci se dále věnuje postavám herců a mimů, u nichž je akcent kladen zejména na zachycení podstaty jejich vnitřního světa a vyjádření emocí prostřednictvím teatrálního gesta, pohybu nebo naopak mlčenlivého usebrání.

Za účasti obou umělců byla společná výstava zahájena slavnostní vernisáží ve středu 27. června v 17.30 na Nábřeží Dukelských hrdinů v Rožnově pod Radhoštěm. Expozice potrvá do 25. srpna.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Blízké světy...

Apartmány U Červeného stromu Rožnov pod Radhoštěm (681 metrů)

Apartmány Vila Hedvika Rožnov pod Radhoštěm (1 018 metrů)