Do hloubky hmoty: jak vidí realitu dnešní věda?

Do hloubky hmoty: jak vidí realitu dnešní věda?

Adresa:

Praha 9, Lihovarská 12

Termín: 12.4.2023 v 19:00 hod. (středa)
Vstupné:

Vstup zdarma

12duben středa 19:00

Žánr: ostatní akcepřednášky věda Praha


Přednáška Prof. RNDr. Josepha Maftoula, PhD

 

Kvantová věda vznikla na začátku minulého století a je výjimečná tím, že to není klasická‘ věda: používá pojmy, které nejsou intuitivní a často se jeví jako dokonce nemožné.

K porozumění toho se bez hlubokých fyzikálně-matematických znalostí neobejdeme, ale i bez rovnic je možné pochopit, v čem se kvantový popis naší reality liší od klasického, ‘každodenního’ přístupu ke stejné realitě.

Na této přednášce si vysvětlíme základní pojmy kvantové fyziky a povíme si, čím je tento vědecký obor oproti ostatním výjimečný.

V závěrečné části přednášky se dotkneme i některých filozofických aspektů kvantové teorie: jak vidí realitu dnešní fyzika?

Přednášející: prof. RNDr. Joseph Maftoul, PhD, Univerzita Denis Diderot (Paris VII). Disertační práce (PhD) Univerzita v Orsay (Paris XI) v oboru ‚Fyzika plazmatu‘. V letech 1990 – 2000 pracoval jako vedoucí výzkumný pracovník v mezinárodní společnosti Schneider Electric.

 

Přednáška se koná v rámci měsíčního kulturního program „Dny Izraele“, ve kterém galerie, ku příležitosti 75. výročí nezávislosti Izraele, nabídne také výstavu Helen Mountaniol a hudebníka Kutimana „Pokání“, představení Divadla MA „Adresát neznámý“ podle stejnojmenné knihy Kresman Taylorové, diskusi o česko-izraelských vztazích, besedu kolem komiksu „Tak jsme tady, Mojžíši!!!“ Pavlíny Šulcové a Kakalíka, dílnu pro velké i malé o tom, jak se peče židovské sváteční pečivo chala a mnoho dalších akcí (viz. internetové stránky galerie Beseder).

 

Beseder Gallery

Lihovarská 12, 190 00 Praha 9

(vstup přes dvůr Restaurace Beseder)

www.besedergallery.art

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Kulturní centra - Praha 9 Akce v MČ Praha 9

Podobné akce

22březen Dnes 19:00

9duben Dnes 11:00

24březen Dnes 19:00