Přejít na stránky Ticketpro.cz

Kurt Vile

Adresa:

Praha 1, Vodičkova 36

Termín: 17.6.2013

17červen čtvrtek 01:00

Žánr: Worldrockpopfestivalindie


S novým albem Wakin on a Pretty Daze se do Prahy vrací americký kytarista Kurt Vile s doprovodnou skupinou The Violators. Jeden z nejnadějnějších písničkářů současnosti přináší zdravý závan minulosti, šedesátá léta jasně připomene i jeho bujná hříva.

KURT VILE amp; The Violators (USA/ Matador)

Please The Trees (CZ/ Starcastic)

S novým albem Wakin on a Pretty Daze se do Prahy vrací americký kytarista Kurt Vile s doprovodnou skupinou The Violators. Jeden z nejnadějnějších písničkářů současnosti přináší zdravý závan minulosti, šedesátá léta jasně připomene i jeho bujná hříva. Nadšený hudební tisk ho bez okolků rovnou přirovnává k takovým jménům hudební historie, jako jsou Neil Young, Lou Reed nebo Bruce Springsteen, a dlužno dodat, že jeho uvolněné a přirozeně hitové písně tomuto zdánlivě odvážnému tvrzení dávají za pravdu. Výtečně přijaté album Smoke Ring for My Halo z roku 2011 připomene nejen zmíněné rockové velikány, ale také zlaté období amerického alternativního rocku na začátku devadesátých let minulého století. Kurt Vile předskakoval na comebackovém turné Pavement, ale doby, kdy zahříval pódia pro slavnější kolegy, jsou dávno minulostí. Nová deska, která vychází 9. dubna na věhlasném labelu Matador, je již dopředu avizována jako jedna z událostí letošního roku a Kurt Vile ji představí také na významných evropských festivalech Primavera Sound a Field Day. Spolu s Kurtem Vilem a The Violators vystoupí v pondělí 17. června v pražském Lucerna Music Baru Please The Trees se stále ještě aktuálním albem A Forest Affair.

www.kurtvile.com

www.pleasethetrees.com

www.scrapesound.org

Kurt Vile se širší hudební veřejnosti představil poprvé jako člen indierockové kapely War on Drugs v roce 2005. Již předtím kamarády zásoboval množenými CD-R se svojí domácí tvorbou, v čemž pokračoval i při svém angažmá ve War on Drugs. První sólové album Constant Hitmaker z roku 2008 už názvem jasně naznačilo jeho budoucí strmou kariéru a zároveň znamenalo také odchod ze slibně rozjeté skupiny. Dlouhá léta domácích nahrávek se vyplatila, slušně přijatý debut záhy následovala rovnou dvojice alb, z nichž hlavně Childish Prodigy zaznamenalo veliký ohlas. Kim Gordon z tehdy ještě aktivních Sonic Youth, kteří mimochodem vždy patřili ke Kurtovým hrdinům, na jeho adresu pěla chválu v prestižním magazínu NME. Tvrdila, že právě tohle album nevyndala po celý měsíc z přehrávače. Kurt Vile na svých prvních nahrávkách hojně využíval lo-fi postupy a noiseové plochy, dnes ovšem nepokrytě přiznává, že to byla spíš znouzectnost, logicky zaviněná nedostatkem prostředků na nahrávání. V nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz to vysvětluje: „... Byla to součást určité fáze mé kariéry a nezastírám, že jsem chtěl napodobit třeba rané The Fall, kteří na prvních deskách zněli hodně syrově a na posluchače tím hlukem doslova útočili. Teď ale spíš tíhnu k tomu, aby moje skladby zněly víc jako Neil Young, prostě klasické rockové písně nahrané tradičním způsobem, kde můžou nápady víc vyniknout. Chci, aby písničky mohly víc mluvit za sebe a ne aby posluchači museli svádět souboj s hlukem.“ Úspěšné album Smoke Ring for My Halo bylo ve znamení právě takto přehledných a pečlivě vygradovaných skladeb. Také obsadilo výroční žebříčky za rok 2011 snad ve všech hudebních médiích a povýšilo Kurta Vila z role velké naděje do pozice hvězdy. Novinka Wakin on a Pretty Daze, která vychází 9. dubna, má trend nastavený předchozí kolekcí potvrdit. To naznačuje také výtečný stejnojmenný singl, který se i přes téměř desetiminutovou stopáž honosí chytlavou atmosférou a hitovým potenciálem. Jméno Kurt Vile se dnes vyslovuje jedním dechem společně s největšími rockovými titány a zjevně není daleko doba, kdy se v jejich společnosti ocitne natrvalo.

Please The Trees pozvolna zakončují hektické období, které začalo křtem alba A Forest Affair, natočeném v Kalifornii společně s producentem Jonathanem Burnsidem. Během pár měsíců stihli nahrávku nejen úspěšně představit, ale také vydat CD záznam křtu v Malostranské besedě (společně s magazínem Full Moon), dlouho připravované společné audiovizuální EP se sborem Elpida v rámci programu Mluvme o stáří a konečně ve velmi omezeném nákladu také split singl se spřízněnou formací Houpací koně. Dnes už jen tříčlenná skupina začíná pozvolna pracovat na novém materiálu, je téměř jisté, že na podzim letošního roku budeme Please The Trees na koncertních pódiích vídat jen sporadicky.

Kurt Vile - diskografie:

Constant Hitmaker - 2008, Gulcher/ Woodsist

God Is Saying to You - 2009, Mexican Summer

Childish Prodigy - 2009, Matador

Smoke for My Ring Halo - 2011, Matador

Wakin on a Pretty Daze - 2013, Matador

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Kurt Vile

Salon Thajka - Hotel MánesPraha (699 metrů)

Tyn Yard ResidencePraha (771 metrů)

The Emblem HotelPraha (850 metrů)

Doporučené akce v Praze

Akce v Praze na Jiný den?

V okolí doporučujeme...

Prašná brána Prašná brána Praha 1 (678 m)
Café Louvre Café Louvre Praha 1 (467 m)