Přejít na stránky Ticketpro.cz

Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Sophia Jaffé

Adresa:

Praha 1, Náměstí Republiky 5

Termín: 6.1.2013
Vstupné:

600 - 1300 Kč

6leden čtvrtek 01:00

Žánr: popfestival


ČESKÉ DOTEKY HUDBY 2012 - 14. ROČNÍK MEZINÁRODNÍHO HUDEBNÍHO FESTIVALU

RUSKÉ HUDEBNÍ KLENOTY


SYMFONICKÝ ORCHESTR ČESKÉHO ROZHLASU
PETR LOUŽENSKÝ -
DIRIGENT
SOFIA JAFÉÉ (NĚMECKO) - HOUSLE
Igor Stravinskij (1882-1971): Ohňostroj, fantazie pro orchestr

Dmitrij Šostakovič (1906 - 1975): Koncert a moll pro housle a orchestr No. 1 op. 77

Petr Iljič Čajkovskij (1840 - 1893): Labutí jezero – suita z baletu pro orchestr op. 20
Každoroční koncert vybírá proslulé skladby ruské provenience.
Festivalové „Klenoty ruské hudby“ jsou vítané pro svůj atraktivní výběr. Fantazie Ohňostroj vznikla naopak v počátečních letech Stravinského tvorby. 26letý autor ji původně zamýšlel jako svatební dar dceři svého pedagoga Rimského-Korsakova.Labutí jezero je půvabné si poslechnout nejen v divadle. Koncertní suita je autorovým výběrem té baletní hudby, kterou sám považoval za koncertní. Interprety je dnes možná nejstabilnější český orchestr, bez žádných skandálů, sólistkou jedna z nejpůvabnějších a nejúžasnějších evropských houslistek S.Jaféé a dirigentem je rezidenční umělec festivalu Petr Louženský. Cirkusová polka vznikla v roce autorových 60. narozenin a jak sám Stravinskij v Rozhovorech s Robertem Craftem přiznává, podnětem k napsání kompozice byla finanční nouze zaviněná drastickým snížením počtu provozování jeho tvorby v době druhé světové války. Skladba s podtitulem „komponováno pro mladého slona“ byla určena pro zvláštní baletní představení s účastí slonů, přičemž jeden z nich měl nosit choreografovu manželku. Premiéru díla ve verzi pro cirkusový orchestr uvedl Cirkus Barnum amp; Bailey. Tato miniatura o délce necelých čtyř minut se stala ve Spojených státech populární. Přispěla k tomu i malá mystifikace, kdy slon, pro nějž byla původně kompozice určena, zaslal skladateli po koncertním provedení dílka (slon ho vyslechl v rozhlasovém přenosu) blahopřejný telegram. Za patřičné mediální účasti později Igor Stravinskij slonici za telegram osobně poděkoval tak, že jí potřásl nohou. Hudba Cirkusové polky se nese v neoklasickém duchu s typickými melodickými, rytmickými a instrumentačními prvky skladatelovy řeči. Zde jsou ovšem tyto prvky záměrně přeháněny za účelem nadsázky.

Pořadatel si vyhrazuje právo kdykoli změnit ceny v síti TICKETPRO, a to bez udání důvodu. U rezervací platí cena platná v momentě úhrady. Změna programu, termínu a místa konání vyhrazena.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Hudební kluby - Praha 1 Akce v MČ Praha 1

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Symfonický orchestr...

Tyn Yard ResidencePraha (324 metrů)

The Emblem HotelPraha (720 metrů)

ValentinskaPraha (842 metrů)

Doporučené akce v Praze

Akce v Praze na Jiný den?

V okolí doporučujeme...

Prašná brána Prašná brána Praha 1 (48 m)
Pražský Orloj Pražský Orloj Praha 1 (549 m)
Café Louvre Café Louvre Praha 1 (918 m)