Beseda s Vlastimilem Harapesem nejen o klasickém baletu

Beseda s Vlastimilem Harapesem nejen o klasickém baletu

Adresa:

Ostrava, Smetanovo nám. 8

Termín: 11.11.2016
Vstupné:

0

11listopad pátek 16:00

Žánr: ostatní akcebesedaknihytaneční


Pátek 11. listopadu v 16.00, KNIHCENTRUM.cz DŮM KNIHY Ostrava Zveme vás na besedu s Vlastimilem Harapesem nejen o klasickém baletu, ale také o prvních choreografiích Jiřího Kyliána uvedených v Národním divadle v Praze za jeho uměleckého vedení.

Součástí besedy bude nejen pozvánka na otevřenou baletní zkoušku choreografie Jiřího Kyliána Falling Angels a následnou předpremiérovou besedu s asistentkou Jiřího Kyliána - Roslyn Anderson a Vlastimilem Harapesem, která se uskuteční v sobotu 12. listopadu v 13:15 hodin ve foyeru DJM na téma DVA SVĚTY/JEDEN SVĚT, ale také pozvánka na premiéru představení DVA SVĚTY/JEDEN SVĚT. Těšíme se na vás v pátek 11. listopadu v 16.00 v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.

Inscenace DVA SVĚTY/JEDEN SVĚT, která bude mít slavnostní premiéru 17. listopadu v 18.30 v Divadle Jiřího Myrona je výjimečná už spojením světově uznávaných tvůrců Jiřího Kyliána, Ohada Naharina a Itzika Galiliho. Ve složeném večeru každý svým vlastním a neopakovatelným způsobem naznačují rozmanité směry vývoje současného baletu. V podtitulu inscenace využíváme všeobecně známý genderový piktogram, který snad s trochou humorného odstupu odkazuje k biologickému prazákladu onoho věčně inspirativního vztahu lidského spojení – nespojení mezi mužem a ženou. Vlastimil Harapes je považován za nástupce a pokračovatele největší osobnosti českého poválečného baletu M. Kůry.

V době své vrcholné umělecké dráhy uplatňoval v rolích jak svou ideální fyzickou dispozici, eleganci i oduševnělou tvář, tak všestranně vyspělou techniku, kterou si zdokonaloval i studiem v Petrohradě v baletní škole Malého akademického divadla. K jeho výkonům patří Romeo a Mercutio v Kůrově a Weiglově inscenaci Prokofjevova baletu Romeo a Julie, Escamillo ze Ščedrinovy Vášně, Spartakus z Chačaturjanova stejnojmenného baletu. Tančil samozřejmě i různé prince z baletních pohádek (Louskáček, Labutí jezero, Popelka).

Po hostování na zahraničních scénách, kde si získal pevné postavení jako typický danseur noble romantického repertoáru, se do Národního divadla vrátil po roce 1989 jako choreograf a šéf baletu. Prosazuje zejména moderní taneční dramaturgii. Mladičkého Harapese zaměstnávali filmoví režiséři i jako herce, hrál však i ve filmech ze 70. let. Z filmů, ve kterých se Vlastimil Harapes objevil, můžeme jmenovat Markéta Lazarová, Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny, Panna a netvor nebo Bolero. Hrál jednu z hlavních rolí po boku Marty Vančurové ve filmu Den pro mou lásku. 

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Beseda s Vlastimilem...

Hotel Palác Elektra Ostrava-Moravská Ostrava (260 metrů)

Hotel Ruby Blue Ostrava (529 metrů)