K4 Duo Kněžíková – Vondráček

K4 Duo Kněžíková – Vondráček

Adresa:

Ostrava, 28. října 124

Termín: 29.6.2022 v 19:00 hod. (středa)
Vstupné:

od 200,- Kč

29červen středa 19:00

Žánr: koncertyvážná hudba klasika Ostrava


Vstupenky zakoupené na původní termín (28. 3. nebo 4. 4. 2022) zůstavají v platnosti.

Sopranistku Kateřinu Kněžíkovou doprovodí rezidenční sólista Lukáš Vondráček. Zazní například jeden z nejznámějších a poprávu nejkrásnějších písňových cyklů Roberta Schumanna.

Robert Schumann
Láska a život ženy, písňový cyklus op. 42
Franz Schubert
Sonáta pro klavír A dur D 664
Franz Liszt
Tři Petrarcovy sonety pro zpěv a klavír S 270
Ludwig van Beethoven
Sonáta pro klavír č. 27 e moll op. 90
Richard Strauss
Osm básní z Posledních listů op.10 TrV 141 (výběr)

Kateřina Kněžíková – soprán
Lukáš Vondráček – klavír

Cyklus Láska a život ženy patří k nejznámějším a po právu nejkrásnějším písňovým cyklům Roberta Schumanna. Autor v něm zhudebnil básně Adalberta von Chamissa. Je tvořen osmi písněmi, popisujícími etapy ženské existence.
Roky 1818 až 1822 bývají označovány za období Schubertovy tvůrčí krize, přesto na začátku tohoto období vznikla Sonáta A dur. Tato v současnosti často interpretovaná skladba je nejkratší ze všech Schubertových sonát – odtud její přízvisko Malá.
Petrarcovy sonety si Franz Liszt oblíbil a zde zazní v té podobě, do které je původně autor koncipoval – tedy jako skladby pro zpěv s doprovodem klavíru. Tyto skladby jsou ovšem známější ve verzi pro sólový klavír.
Sonáta č. 27 e moll se tak trochu vymyká z Beethovenovy tradiční klavírní formy. Je pouze dvouvětá, velmi zpěvná, lyrická a tak trochu předurčuje Schubertův styl. Bezesporu se jedná o jednu z nejkrásnějších Beethovenových sonát.
Písňová tvorba Richarda Strausse je poměrně bohatá a z celkových 150 písní se pravidelně uvádí jen několik z nich. Osm písní op. 10 bylo inspirováno básnickou sbírkou Poslední listy rakouského básníka Hermanna von Gilma. Strauss je komponoval, když mu bylo jednadvacet let. Zajímavé je, že písně op. 10 byly původně určeny pro mužský hlas.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Hudební kluby - Ostrava Akce v obci Ostrava

Podobné akce

Ubytování v okolí akce K4 Duo Kněžíková –...

Zámek ZábřehOstrava (3.5 km)

STING ApartmentsHavířov (11.8 km)

Zámeček Petrovice Karviná (21.5 km)