Hrad Nové Hrady, Nové Hrady

Hrad Nové Hrady

Nové Hrady, Komenského 33

1
Není tu akce, kterou Hrad Nové Hrady pořádá? Přidej ji

Hrad Nové Hrady - pevnost na úpatí Novohradských hor.

Státní hrad Nové Hrady (Gratzen) stojí na skalnatém výběžku nad Stropnicí na jihozápadě města Nové Hrady v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji. V roce 2001 byl prohlášen za národní kulturní památku České republiky.

Gotický hrad z 1. poloviny 13. století byl poprvé zmiňován roku 1279 zároveň s jeho majitelem Vítkovcem Ojířem ze Svin, jehož otcem byl Vítek z Klokot. Později byl hrad v držení dalších Vítkovců – pánů z Landštejna a od roku 1359 Rožmberků.

V 16. století byl hrad těžce poškozen − nejprve při požáru a výbuchu střelného prachu od blesku v roce 1579 a poté při poměrně silném zemětřesení v roce 1590. Proto byl opraven a nově opevněn podle návrhů italského architekta Antonia Canevalle.

Smrtí posledního Rožmberka Petra Voka v roce 1611 přešlo panství na základě dědické smlouvy do majetku pánů ze Švamberka. Od roku 1635, kdy si Buquoyové nechali na novohradském náměstí vybudovat pohodlnou rezidenci, sloužil hrad pouze k hospodářským účelům (bydlení panských úředníků, lesní správa, od konce 18. století rodinný archiv Buquoyů a knihovna).

Po druhé světové válce bylo Buquoyům panství zkonfiskovano a předáno do péče státu. V padesátých letech 20. století byla v části hradu zřízena expozice převážně hyalitového skla, zbytek sloužil nadále jako byty a později část také jako lidová škola umění a kulturní středisko. V roce 2002 hrad přešel do správy Státního památkového ústavu, dnes NPÚ.Hrad Nové Hrady na fotkách...

Hrad Nové Hrady, Nové Hrady

Hrad Nové Hrady, Nové Hrady

 
Máš lepší fotku tohoto místa? Přidej ji
Štítky

Hrad Nové Hrady: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!

Kousek odtud doporučujeme...

Rodinná kavárna V Křesle České Velenice (14.2 km)

Je libo tematický výlet po okolí?