Zámek Nové Hrady, Nové Hrady

Zámek Nové Hrady

Nové Hrady, zámek

2
Není tu akce, kterou Zámek Nové Hrady pořádá? Přidej ji

Zámek Nové Hrady leží v Nových Hradech, v okrese České Budějovice. Klasicistní trojkřídlá dvoupatrová stavba s jednopatrovými přístavky při bočních křídlech, která sloužila hraběcí rodině Buquoyů k rezidenčním účelům od postavení roku 1806 do roku 1945.

Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Trojkřídlý empírový zámek nechal vystavět v blízkosti křižovatky u bývalé Horní brány (tehdy na okraji města) Jan Nepomuk Buquoy (1741-1803), ale k dokončení stavby došlo až v roce 1806 za vdovy Terezie Paarové.

Zbudován byl podle plánů architekta Franze von Werschafelda, stavbu provedli stavitelé Polfürst z Prahy, geometr Pauer a Karel Lutz. Jako první zde permanentně sídlil až synovec Jana Nepomuka Jiří František August Buquoy (1781-1851). V polovině 19. století (1852) provedl Jiří Jan Jindřich Buquoy řadu stavebních úprav. Nechal přistavět schodiště do zahrady a pavilony na koncích bočních křídel. V přízemí byla na svou dobu velmi moderně vybavená kuchyně a byty služebnictva, v prvním patře se nacházely společenské pokoje, hraběcí apartmá a divadlo s hledištěm pro 230 osob, ve druhém poschodí byly pokoje pro hosty.

Zámek byl po druhé světové válce zkonfiskován a v době občanské války v Řecku (1849-1955) se stal domovem pro řecké děti. Poté sloužily prostory střední zemědělské škole. Dnes je zámek v majetku Akademie věd České republiky a sídlí v něm Ústav nanobiologie a strukturní biologie.Zámek Nové Hrady na fotkách...

Zámek Nové Hrady, Nové Hrady

Zámek Nové Hrady, Nové Hrady

 
Máš lepší fotku tohoto místa? Přidej ji
Štítky

Zámek Nové Hrady: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!

Kousek odtud doporučujeme...

Rodinná kavárna V Křesle České Velenice (13.7 km)

Je libo tematický výlet po okolí?