Hrad Košumberk, Košumberk

Hrad Košumberk

Košumberk, Luže

1
Není tu akce, kterou Hrad Košumberk pořádá? Přidej ji
  • Byli tady (1)MarkétS
  • Ohodnoť místo
  • www.kosumberk.cz

Jeho dějiny se datují od konce 13. století. Vznikl z iniciativy Ojíře z Košumberka, který nelenil a na strmém čedičovém vrchu dal vystavět hrad. Od samého začátku měl stavbu promyšlenou. Vybral velice příjemné místo, jak svou polohou tak i bohaté na přírodní krásy, jako jsou pískovcové a čedičové útvary.

Objekt opevnil mohutnými hradbami, které zesílil několika baštami a díky výhodné poloze ušetřil značné náklady na obranném systému. Nemusel stavět tehdy jinak nezbytné valy a příkopy. Ale jak už to u hradů bývalo, měnili se i zde často majitelé. Až v roce 1372 zakoupili objekt příslušníci staročeského panského rodu, později známého jako Slavatové z Chlumu a Košumberka.Ti hrad upravili pro své potřeby, přistavěli do jeho středu čtverhrannou obytnou věž se zaobleným nárožím.

V období pozdní gotiky obklopili jádro hradu opevněným předhradím, tím rozšířili hradby a docílili nedobytnosti. Je vidět, že jim toto místo přirostlo k srdci, působili zde totiž téměř tři století.

Do dnešní doby se zachovalo renesanční purkrabství (s hradní expozicí), v lapidáriu je výstava sochařství na Chrudimsku, je opraven renesanční palác, jsou přístupná sklepení včetně rezervoáru na pitnou vodu a také náherná vyhlídka do kraje.

Prohlídka muzea s průvodcem trvá 45 minut a nejvíce se ho jí může zúčastnit 40 osob. Areál hradu není volně přístupny. Vstupné se platí i na vyhlídku.  Mimo otvírací dobu je vstup do areálu hradu přísně zakázán. Vstup na vyhlídku pouze na vlastní nebezpečí.Ukaž mi akce v okolí Ukaž mi cyklotrasy v okolí
Máš fotku tohoto místa? Přidej ji

Přihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)


Štítky

Hrad Košumberk: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!