Divadlo Na zábradlí, Praha 1

Divadlo Na zábradlí

Praha 1, Anenské náměstí 5

4
Není tu akce, kterou Divadlo Na zábradlí pořádá? Přidej ji

Divadlo Na zábradlí vždy patřilo mezi přední scény současného českého divadla. Od sezony 2013/2014 je jeho ředitelem Petr Štědroň, uměleckou šéfkou Dora Viceníková a kmenovým režisérem Jan Mikulášek. Tvorba nového uměleckého vedení upevňuje pozici DNz v rámci české divadelní sítě, což potvrzuje i zisk Cen divadelní kritiky 2014 ve všech osmikategoriích (včetně ocenění Divadlo roku) a silná poptávka po tuzemských i zahraničních zájezdech divadla.

První premiéra v Divadle Na zábradlí se uskutečnila 9. prosince 1958. Svou činnost zde touto premiérou zahájili zakladatelé Helena Phillipová, Vladimír Vodička, Jiří Suchý a Ivan Vyskočil. Inscenace „Kdyby tisíc klarinetů“ s Ljubou Hermanovou se o šest let později dočkala i filmové adaptace. Činoherní představení v roce 1959 doplnila pantomima Ladislava Fialky, který má významný podíl na věhlasu české pantomimy v zahraničí.

V 60. letech divadlo rozvíjelo českou podobu absurdního divadla, působil zde režisér Jan Grossman a také dramatik a pozdější prezident Václav Havel. Divadlu se dostalo velkého uznání v zahraničí, přesto byli koncem 60. let Havel i Grossman kvůli nátlaku režimu nuceni z divadla odejít. V 70. letech se Divadlo Na zábradlí stalo útočištěm pro režimem stíhané filmové režiséry české nové vlny, kterým byla filmová tvorba zakázána (Juraj Herz, Jiří Menzl, Jaromil Jireš, Evald Schorm). Působili zde například herci Jiří Bartoška, Karel Heřmánek, Pavel Zedníček nebo Jana Preissová.

V roce 1993 se ředitelkou divadla stala Doubravka Svobodová, uměleckým šéfem Petr Lébl. Jeho éra na Zábradlí patřila mezi ty nejúspěšnější. Během Léblova působení získalo DNz několik Cen Alfréda Radoka, v letech 1994 a 1997 bylo vyhlášeno Divadlem roku.

Dalším významným režisérem a členem uměleckého vedení byl Jiří Pokorný, který zde režíroval mimo jiné inscenace Terasa, Pan Kolpert, Gazdina roba nebo Platonov je darebák! Platonov měl 111 repríz a na repertoáru byl téměř 9 let.

Mezi další současné významné režiséry, kteří v Divadle Na zábradlí působili nebo působí, patří Jan Antonín Pitínský, Jan Nebeský, David Czesany, Juraj Nvota, Jiří Havelka, Rastislav Ballek nebo Jan Frič.

Od bývalého českého prezidenta Václava Havla, který zde pracoval v letech 1960 – 1968, dostalo Divadlo Na zábradlí ke svým čtyřicetinám v roce 1998 následující vyznání:

„… V Divadle Na zábradlí jsme prožili s mojí tehdejší ženou Olgou vrchovatě plných osm let života. Byl to vlastně jediný čas, kdy jsem se mohl plně věnovat v nejrůznějších „řemeslech“ divadlu: pracoval jsem tam jako osvětlovač, kulisák, dramaturg, autor, tajemník a dokonce i herec…. Doba zde strávená mne formovala nejen jako autora, ale i jako člověka. Rád na ni vzpomínám.“Divadlo Na zábradlí a okolí - aktuální program a vstupenky

4říjen úterý 19:00

6říjen čtvrtek 19:00

Hamleti

Divadlo Na zábradlíVstupenkyDivadlo

10říjen pondělí 19:00

Europeana

Divadlo Na zábradlíVstupenkyDivadlo

11říjen úterý 19:00

12říjen středa 19:00

Obscura

Divadlo Na zábradlíVstupenkyDivadlo

14říjen pátek 19:00

Discoland

Divadlo Na zábradlíVstupenkyDivadlo

15říjen sobota 19:00

Persony

Divadlo Na zábradlíVstupenkyDivadlo

19říjen středa 19:00

Mýcení

Divadlo Na zábradlíVstupenkyDivadlo

20říjen čtvrtek 19:00

Ztracené iluze

Divadlo Na zábradlíVstupenkyDivadlo
vytisknoutMáš fotku tohoto místa? Přidej ji

Přihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)

Kousek odtud doporučujeme...

Café Louvre Praha 1 (446 m)
Café Savoy Praha 5 (696 m)

Štítky

Divadlo Na zábradlí: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!