Po pětileté pauze se Novoměstská radnice zúčastní Pražské muzejní noci

Po pětileté pauze se Novoměstská radnice zúčastní Pražské muzejní noci  

Již 15. června 2024 se bude konat 17. ročník Pražské muzejní noci, během níž můžete v metropoli navštívit nejznámější pražská muzea i některé další instituce. Unikátní akce opět přináší možnost prozkoumat kulturní bohatství naší metropole ve zcela ojedinělé atmosféře.

Novoměstská radnice je jednou z pražských národních kulturních památek a její historie začala brzy po založení Nového Města pražského Karlem IV. roku 1348. V současné době se zde konají výstavy, koncerty, festivaly, svatební obřady a další kulturní nebo společenské akce v netradičních reprezentačních prostorách, které nejsou běžně veřejnosti přístupné. Během Pražské muzejní noci však zpřístupněny budou.

Z téměř sedmdesátimetrové věže pohlédnete na noční metropoli a během výstupu na ochoz věže po 221 schodech se podíváte i do Velkého sálu, na jehož stěnách jsou zbytky nástěnných maleb, pocházejících z 16. století a z jehož oken byli kdysi vyhozeni konšelé. Pokocháte se i pohledem do barokní, původně gotické kaple, později zasvěcené Nanebevzetí Panny Marie a patronu české země sv. Václavovi.

Foto: archiv Novoměstská radnice

Ve věžní galerii uvidíte letošní úrodu umění z Gymnázia Prof. Jana Patočky a na výstavě Sklizeň 2024 poznáte, jak na gymnáziu probíhá výtvarná výchova. V bývalém bytě věžníka těsně pod ochozem si budete moci prohlédnout stálou expozici o historii Nového Města pražského a panoramatické Praze.

Foto: archiv Novoměstská radnice

V přízemí radnice na vás čeká výstava obrazů malíře, básníka, prozaika, scénáristy a editora Zbyňka Benýška Pražská scéna. Jedná se o retrospektivu jeho tvorby z let 1994–2024 k jeho 75. narozeninám a výročí 50ti let tvorby na Praze 2 a ve výstavě se s ním mezi 19.00–21.00 i osobně setkáte. Nahlédnout budete moci též do Konšelského salonku vybaveného krásným historickým nábytkem, jehož dominantou je původní malovaný dřevěný strop. V gotické sloupové síni Mázhauz s kamennou podlahou a klenbou naleznete zbytky původních kreseb na stěnách. Také pravděpodobně narazíte na sochu Neptuna z jemného pískovce, kterou vytvořil v letech 1875–1877 sochař Bohuslav Schnirch na návrh architekta Jana Vorlíčka, a téměř deset let zdobí vstupní svatební halu.

Foto: archiv Novoměstská radnice

Během PMN bude Novoměstská radnice otevřena od 19.00 do 24.00, poslední návštěvník bude uveden ve 23.00. Vstup bude z Karlova náměstí a až si prohlédnete dlážděné nádvoří s kašnou a studnou, na které jsou umístěny k posezení betonové polštáře sochařky Veroniky Psotkové, budete se moci na další putování noční Prahou posilnit v kavárně Café Neustadt se zahrádkou.

Foto: David Tesař

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Novoměstská radnice v Praze nabízí i další akce

Další divadelní novinky

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!