Slovenský umělec Matúš Lányi přestavuje v Galerii Sýpka dvě výtvarné polohy, které se zaobírá otázkou světa a náboženství.

Matúš Lányi pracuje s médiem malby, grafiky, videi a instalacemi, ve kterých se prolíná náboženství a data. Jeho aktuální osobitou pozicí, která bude na výstavě převážně zastoupená, jsou velkoformátová plátna, na něž lepí lupeny květů a listů a dlouhodobým tématem je pro něj i křesťanství a jeho ikonografie. Obě polohy budou k vidění na výstavě mladého slovenského výtvarníka v Galerii Sýpka. Vernisáž se uskuteční 30. listopadu v 18.00 hodin, úvodní slovo pronese kurátorka Martina Vyskupová a vystoupí Essence of two. Výstava potrvá do 12. února 2017.

Tvorba Matúše Lányiho konfrontuje odlišné jazyky a nabízí tak nekonvenční pohledy na fundamentální témata. Posouvá nadčasové myšlenky do nových kontextů, a tímto způsobem odráží na problémy současného světa. „Nosným prvkom tvorby Matúša Lányiho je kresťanská kultúra a jej ikonografia, rovnako ako vedecké otázky súvisiace s poznaním sveta a života. V aktuálnom cykle Hard Drive prezentuje inštalácie lupeňov kvetov a listov lepených na veľkorozmerné plátna. Autor reaguje na jednu z téz evolučnej teórie neodarwinizmu, ktorá prirovnáva ľudský život k toku genetických informácií bez hlbšieho zmyslu“, přiblížila výstavu kurátorka Martina Vyskupová.

Rostlina jako vlastní nosiče informací plus plátno se v tomto případě stávají datovým diskem. Autor se tak zaobírá teorií o způsobu biologického vývoje života a jeho cíle, což jde současně v protikladu s náboženským světonázorem. Lányi ponechává diváka před obrazy, jako před rozměrnými displeji promítajícími neustálý tok údajů s vyvolávajícím pocitem potřeby je dešifrovat.

Do širokého povědomí se autor ovšem dostal díky křesťanským námětům, které zpracovává za pomocí současného uměleckého jazyka. Věnuje se ironickému posunu funkce liturgických předmětů. Objekty připomínající gotické, či barokní kalichy a monstrance, které budou také k vidění na výstavě, se transformují do banálního kontextu současnosti. Mohlo by se zdát, že jeho díla jsou ironizující a sarkasticky kritizují náboženství nebo katolickou církev. On však nechce šokovat, pokud jde o laciný efekt, naopak přináší jiný pohled a nabízí divákovi prostor pro meditaci. 

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podívejte se na možnosti ubytování v lokalitě akce Slovenský umělec Matúš Lányi přestavuje v Galerii Sýpka dvě výtvarné polohy, které se zaobírá otázkou světa a náboženství.

Hotel Ondráš   Zlín

Hotel Vega   Luhačovice

Galerie a muzea - Valašské Meziříčí Akce v obci Valašské Meziříčí

Máš k tomu co říct?

...tak to řekni

Za tvůj názor budeme rádi. Nejprve se ale přihlaš.