Prohlídka po nejošklivější architektuře - Telefonní ústředna v Dejvicích

Nejošklivější architektura Prahy - Telefonní ústředna v Dejvicích

Začátek: 17:00, od 18:00 proběhne krátká prezentace v nedalekém centru Klubovna, na ulici Generála Píky.
Sraz v 16:45 hod. mezi budovami Automatické telefonní ústředny a zadním traktem hotelu Diplomat.
Vstupné na akci je ZDARMA.


Telefonní ústředna v Dejvicích stojí jen pár dní před demolicí a SCHOLASTIKA chystá poslední komentovanou prohlídku této ojedinělé stavby. Dílo architektů Jindřicha Malátka,
Jiřího Eisenreicha, Václava Aulického a Jaromíry Eismannové z let 1975–1982 je jedinečné zejména svým technicistním tvaroslovím, které odráží technickou funkci stavby. 

Rostislav Švácha, teoretik umění architektury, poukazuje na “neopominutelné urbanistické kvality, jakými se dejvické dílo týmu Malátek-Eisenreich-Aulický-Eismannová vyznačuje: na jeho schopnost akcentovat nároží ulic Gymnazijní a Generála Píky výrazným architektonickým tvarem a navodit tak zároveň zajímavý přechod mezi volnější zástavbou nedalekých Střešovic a blokovým urbanismem dolních Dejvic. Všechny tyto vlastnosti dejvické ústředny ukazují k faktu, že by její likvidace pražskou architekturu ochudila o originální, jedinečnou a důmyslně pojatou stavbu vynikajících autorů.”

S Michaelou Janečkovou, která budovou provede, připravujeme také přednášku o obdobných budovách z 60. až 80. let, jejichž technická náplň se v průběhu let vyčerpala a ony jsou odsouzeny k zániku. 

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Doporučujeme Kulturní centra - Praha 6 Akce v okolí

Máš k tomu co říct?

...tak to řekni

Za tvůj názor budeme rádi. Nejprve se ale přihlaš.