Sluneční králové

Sluneční králové

Adresa:

Praha 1, Václavské náměstí 68

Termín: 31.8.2020 6.6.2021
Vstupné:

250 Kč + 50 Kč, snížené 170 Kč + 50 Kč

31srp - 6čer celý den

Žánr: výstavyumění historie archeologie egypt starověký egypt antika pyramida faraon interaktivní praha podzimní výstavy zimní výstavy


Unikátní výstava největších archeologických objevů českých egyptologů v lokalitě Abúsír.

VÝSTAVA BUDE ZA PŘÍSNÝCH HYGIENICKÝCH PODMÍNEK OTEVŘENA I PO 18. PROSINCI:

- vstup do Historické budovy bude od 18. 12. 2020 možný pouze na základě předem
online zakoupené časové vstupenky na jednu z výstav,
- všem návštěvníkům bude při vstupu změřena teplota – vstup nebude umožněn
v případě, že naměřená teplota přesáhne 37,5 stupňů Celsia,
- pohyb po budově bude možný pouze ve vyhrazených koridorech,

- prohlídky jsou časově omezeny: výstava Sluneční králové 100 minut, výstava Poklady světové filatelie 70 minut,
- při kontrole vstupenky obdrží každý návštěvník respirátor FFP2 nebo KN95 k použití
při pohybu v muzeu,
- je nutné dodržovat dvoumetrové rozestupy a provádět dezinfekci rukou.

Výjimečný mezinárodní projekt dokumentuje největší archeologické objevy českých egyptologů spjaté s výzkumem egyptského Abúsíru, starověkého královského pohřebiště sousedícího na severu s Gízou a na jihu se Sakkárou.

Návštěvníkům se představí bohaté zápůjčky ze světových muzeí – z Egyptského muzea v Káhiře, z Velkého egyptského muzea v Gíze, z muzeí v Berlíně, Lipsku, Hannoveru, Heidelbergu, Hildesheimu a Frankfurtu nad Mohanem. K vidění budou rovněž předměty, které Národní muzeum získalo jako československý podíl na nálezech učiněných expedicí Univerzity Karlovy v Abúsíru. Vystaveny budou poklady z doby 3. až 1. tisíciletí př. n. l., například unikátní královská socha panovníka Raneferefa, jednoho ze čtyř faraonů pohřbených v Abúsíru, nebo rozsáhlý soubor soch z hrobek princezny Šeretnebtej a písaře Nefera.

Jako sluneční králové jsou v egyptských dějinách označováni panovníci 5. staroegyptské dynastie (asi 2435–2306 př. n. l.), kteří jsou neodmyslitelně spjati právě s lokalitou Abúsír, kde v průběhu jejich vlády vyrostlo královské pohřebiště se třemi pyramidami. Bohatou reliéfní výzdobu, vybavení, ale i běžný chod těchto pyramidových komplexů budou moci návštěvníci prozkoumát díky vystaveným předmětům, ale i za pomoci audiovizuálních materiálů. Prostřednictvím audiovizuální projekce bude představena historie zádušního chrámu krále Sahurea, dále nejznámější část slunečního chrámu krále Niuserrea – tzv. svatyně ročních období, nebo bude ke zhlédnutí první filmové zpracování příběhu ze slavného Papyru Westcar.

Výstava nepředstavuje pouze osudy vládců starověké země na Nilu. S výstavou se návštěvníci podívají i do příslovečného stínu pyramid – nekrálovského Abúsíru. Abúsír k pohřbům staroegyptských elit sloužil mnohem dříve, než se stal královskou nekropolí. Vydají se tak na cestu od prvních pohřbů v době sjednocení Egypta okolo roku 3000 př. n. l. přes období stavitelů pyramid, imperiálního rozmachu egyptského státu v době Nové říše až po období cizích nadvlád nad Egyptem v průběhu 1. tisíciletí př. n. l. Audiovize umožní nahlédnout také do nevykradené hrobky velmože Iufay, která byla nalezena 18 metrů pod zemským povrchem.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

O akci jsme již napsali...

Galerie a muzea - Praha 1 Akce v MČ Praha 1

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Sluneční králové

Royal Court ApartmentsPraha (603 metrů)

Salon Thajka - Hotel MánesPraha (918 metrů)

Royal Court HotelPraha (977 metrů)