Alexander Dubček: V práci a mezi svými

Alexander Dubček: V práci a mezi svými

Termín: 28.8.2018 17.9.2018

28srp - 17zář celý den

Žánr: výstavyvýstava praha muzeum historie československo politika 1968 dubček


Výstava Alexander Dubček: V práci a mezi svými je součástí vzpomínkových akcí k 50. výročí Pražského jara, které přineslo oběma našim národům naději i viditelnou temnotu.

Výstava obsahuje černobílé fotografie, které zachycují Alexandra Dubčeka, politika s lidskou tváří, mezi lidmi, v práci i mezi svými nejbližšími. Nachází se zde unikátní záběry z archivů Tlačové agentúry Slovenskej republiky (TASR). Některé negativy se uchovaly díky obětavosti pracovníků agentury, když je z přebalu s nápisem "Nevydávat - vyřadit!" přesunuli na jiné místo.

Alexander Dubček (27. listopadu 1921 –  7. listopad 1992)

Byl jedním z hlavních představitelů obrodného procesu v Československu koncem 60. let minulého století. Stal se symbolem tzv. Pražského jara – snah o demokratizaci komunistického režimu v zemi.

Na plenárním zasedání stranických orgánů jej 5. ledna 1968 zvolili za prvního tajemníka ÚV KSČ. Jenže v témže roce vyvrcholilo období reforem, známé jako socialismus s lidskou tváří. Obrodný proces prerušila invaze spojeneckých vojsk Varšavské smlouvy v noci z 20. na 21. srpna 1968. Dubčeka a ostatní členy vedení státu zadrželi a dopravili do Moskvy, kde pod nátlakem podepsali protokol povolující okupaci.

Dubček byl postupně zbavován funkcí, vyloučili ho ze strany a poté žil pod policejním dozorem v Bratislavě. Do politiky se vrátil po 17. listopadu 1989 a stal se předsedou Federálního shromáždění ČSSR. 

Cestou do Prahy 1. září 1992 jeho služební auto havarovalo na dálnici. Alexander Dubček utrpěl těžká zranění, kterým podlehl 7. listopadu 1992.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Galerie a muzea - Praha 1 Akce v MČ Praha 1

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Alexander Dubček: V...

Hotel Royal Plaza Praha 2 (171 metrů)

Hotel Mušketýr Praha 1 (198 metrů)

Doporučené akce v Praze

Akce v Praze na Jiný den?

V okolí doporučujeme...

Prašná brána Prašná brána Praha 1 (894 m)
Kavárna Kaaba Kavárna Kaaba Praha 2 (418 m)