Spisovatelka Romanská pokřtí sirku Henriho Bremonda

Ostrava, Smetanovo nám. 8

14.11.2016

0

Další vstupenky

Spisovatelka Romanská pokřtí sirku Henriho Bremonda

Pondělí 14. listopadu v 16.00, KNIHCENTRUM.cz DŮM KNIHY Ostrava Zveme vás na prezentaci novinky, besedu a autogramiádu spisovatelky Lydie Romanské v pondělí 14. listopadu v 16.00. Verše představí Ing. Jan Trtílek a odborným slovem doplní Mgr.Ing. Radomil Novák, Ph.D. Název Sirka Henriho Bremonda manifestuje příklon autorky k teorii tzv. „čisté poezie“.

Tu je třeba opsat a připíchnout nad postel pod obrázek anděla strážného, říká autorka. Chuť malin, která se obnaží škrtnutím sirky v trávě, je alegorie principu tvorby, odhazování balastu v proudu slov, redukce nepoetických součástí jazyka. V knížce jsou verše z toulek po oblíbených místech Evropy, připomenutí veršů francouzských básníků, také Chlebnikova nebo Miłosze. Přestože ji rmoutí neutěšený stav světa, věří v lásku a neopouští ji humor.

Bělostný půvab sněženek vidí jako předznamenání životního cyklu přírody, člověka i této knížky veršů. Tleská metafoře, což ji nebrání v obdivu k vrcholům racionálního chování člověka, k originálním myšlenkám nebo objevům v oboru elementárních částic. Lydie Romanská se profesně zabývala hudební teorií a sbormistrovstvím. Psala libreta dětských oper a texty sborových skladeb. Deset let vedla semináře tvůrčího psaní na Slezské univerzitě v Opavě. Se svou poezií vystupovala mj. na mezinárodním hudebním festivalu Janáčkův máj a na Colours of Ostrava. Organizuje literární život Obce spisovatelů ČR pro středisko Ostrava.

Podílí se na vydávání jeho občasníku Průhledy. Je místopředsedkyní Rady Obce spisovatelů ČR a členkou českého centra Mezinárodního PEN klubu. Během měsíce listopadu se zúčastněte slosování o vstupenky do Národního divadla moravskoslezského. 

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podívejte se na možnosti ubytování v lokalitě akce Spisovatelka Romanská pokřtí sirku Henriho Bremonda

Clarion Congress Hotel Ostrava   Ostrava

Hotel Maria   Ostrava

Kulturní centra - Ostrava Akce v obci Ostrava

Máš k tomu co říct?

...tak to řekni

Za tvůj názor budeme rádi. Nejprve se ale přihlaš.