Jiří Meitner – Líbáš jako kráva

Jiří Meitner – Líbáš jako kráva

Adresa:

Krnov, Hlubčická 152/20

Termín: 28.7.2018 26.8.2018
Vstupné:

20/15 Kč

28čvc - 26srp celý den

Žánr: výstavyvýstava umění slezsko výtvarné umění


Ačkoli čerstvý šedesátník Jiří Meitner, rodák z nedalekého Rýmařova dnes žijící v jižních Čechách, započal již pátou desítku samostatných výstav svých děl, v Krnově bude vystavovat poprvé. Přitom Krnov je místem, kde se na střední pedagogické škole začal profilovat jako malíř. Možná právě zde došlo k jeho fascinaci kubismem a pracemi Pabla Picassa, Paula Cézanna, nebo Josefa Šímy. Po střední škole začal soukromě studovat u národního umělce prof. Františka Jiroudka z Akademie výtvarných umění v Praze, dále grafika Jiřího Nováka a prof. Vladimíra Kočára. V 80. letech působil v severních Čechách, vystavoval i jako člen malířské skupiny Kontakt. Na počátku 90. let působil v Německu, kde se věnoval především krajinomalbě a portrétování.

U Meitnerových olejů a pastelů si můžeme všimnout široké škály stylů – od imaginárního realizmu počínaje přes takřka abstrakci, až po obrazy ovlivněné kubismem, kde ovšem malíř na rozdíl od klasické formy nadřazuje barvu jako dominantní stavební a myšlenkový prostředek k dosažení výrazu díla. Černou barvu téměř nepoužívá, jen tu a tam se objeví v pastelech jako harmonizující kontrapunkt. Obrazy nebo figurální motivy a portréty zpracované většinou špachtlí v bílo-modré jsou charakteristické pro jeho tvorbu a nasměrovaly jeho výtvarnou cestu prakticky až dodnes. V krajinomalbě nalezneme často dominující nějaký rurální nebo sakrální objekt, dále motivy s židovskou a křesťanskou tematikou či zobrazení krajiny izraelských předků.

Jeho obrazy, kresby a grafiky jsou zastoupeny v řadě soukromých sbírek v Čechách i zahraničí, především v Německu, Nizozemsku, Velké Británii a USA.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Jiří Meitner –...

Hotel Steiger Krnov (347 metrů)

Hotel Pepa Krnov (684 metrů)