Králíky a jejich okolí mají bohatou betlemářskou historii, která sahá až do osmdesátých let 18. století a byla úzce spjata s poutním místem Hory Matky Boží. Výrobou figurek do typických králických betlémů se zabývaly celé rodiny a byl to jejich zdroj obživy v zimních měsících. Králické betlémy a jednotlivé figurky se prodávaly na trzích na celém našem území a také se vyvážely do zahraničí. Králické figurky tak ovlivnily nejen řezbáře z blízkého okolí ale v celé Evropě.

Největší rozkvět zažily v 19. století a v první polovině 20.století. Po druhé světové válce a politických změnách následujících let začala tradice upadat a až na výjimky několika řezbářů již nebyla předávána.  V současné době je několik řezbářů, kteří pracují stejnou technikou. Mimo jiné i Josef Komárek z Hradce Králové, který je Nositelem tradice lidových řemesel v oboru řezbářství – řezba králických figurek a betlémů 2015 a v roce 2014 byl oceněn Zlatým kolovratem. Pana Komárka můžete vidět při tvorbě králických figiurek pod dvě soboty (30.11. a 14.12.)  přímo v expozici muzea. 

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Králické betlémy

Restaurace Evergreen Nové AdalbertinumHradec Králové (11.4 km)

Wellness Hotel VyhlídkaNáchod (26.1 km)

Ubytování VernerDeštné v Orlických horách (27.6 km)