200 let Moravského zemského muzea Centrum slovanské archeologie

200 let Moravského zemského muzea Centrum slovanské archeologie

Termín: 9.11.2016 4.12.2016

9lis - 4pro celý den

Žánr: výstavy


Období Velké Moravy, v němž došlo k vytvoření základů české státnosti, představuje středobod odborného zájmu pracovníků Centra slovanské archeologie Historického muzea MZM. Z období 9. století jsou prezentovány části výbav hrobů tří obyvatel velkomoravského Veligradu, kteří zjevně náleželi k elitě tehdejší společnosti starých Moravanů.

Vystaveny budou zlaté šperky z hrobu bohaté mladé ženy - velké zlaté košíčkovité náušnice, zlaté hrozníčkové náušnice a masivní zlaté gombíky s bohatě zdobeným povrchem. Část hrobové výbavy velmože-bojovníka z doby Velké Moravy s jedinečným mečem, jehož příčka a hlavice jsou zdobeny mosaznou tausií, čepel je sestavena z prutů zhotovených metodou damašku.

Část hrobové výbavy tzv. sadské princezny - náhrdelník ze skleněných korálků s mušlí Ostranky jaderské, topasem a jantarem, masivní zlatý prsten, zlaté lunicovité náušnice a mnoho dalších šperků zdobených zlatem i pravými perlami.

Velkomoravské skvosty na výstavě nepředstavují jen bohatství mocných té doby, ale také zručnost a šikovnost jejich tvůrců, výrobců, jimiž v té době byli nezřídka již domácí klenotníci a zlatníci, žijící jak ve Veligradu, tak i v dalších mocenských centrech Velké Moravy.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Galerie a muzea - Brno Akce v obci Brno

Podobné akce

Ubytování v okolí akce 200 let Moravského...

Hotel Royal Ricc Brno (114 metrů)

Grandhotel Brno Brno (349 metrů)

Doporučené akce v Brně

Akce v Brně na Jiný den?

V okolí doporučujeme...

Tulip Restaurant Tulip Restaurant Brno (1 058 m)