200 let Moravského zemského muzea Centrum slovanské archeologie

Období Velké Moravy, v němž došlo k vytvoření základů české státnosti, představuje středobod odborného zájmu pracovníků Centra slovanské archeologie Historického muzea MZM. Z období 9. století jsou prezentovány části výbav hrobů tří obyvatel velkomoravského Veligradu, kteří zjevně náleželi k elitě tehdejší společnosti starých Moravanů.

Vystaveny budou zlaté šperky z hrobu bohaté mladé ženy - velké zlaté košíčkovité náušnice, zlaté hrozníčkové náušnice a masivní zlaté gombíky s bohatě zdobeným povrchem. Část hrobové výbavy velmože-bojovníka z doby Velké Moravy s jedinečným mečem, jehož příčka a hlavice jsou zdobeny mosaznou tausií, čepel je sestavena z prutů zhotovených metodou damašku.

Část hrobové výbavy tzv. sadské princezny - náhrdelník ze skleněných korálků s mušlí Ostranky jaderské, topasem a jantarem, masivní zlatý prsten, zlaté lunicovité náušnice a mnoho dalších šperků zdobených zlatem i pravými perlami.

Velkomoravské skvosty na výstavě nepředstavují jen bohatství mocných té doby, ale také zručnost a šikovnost jejich tvůrců, výrobců, jimiž v té době byli nezřídka již domácí klenotníci a zlatníci, žijící jak ve Veligradu, tak i v dalších mocenských centrech Velké Moravy.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podívejte se na možnosti ubytování v lokalitě akce 200 let Moravského zemského muzea Centrum slovanské archeologie

Hotel Myslivna   Brno

Hotel Amphone   Brno

Máš k tomu co říct?

...tak to řekni

Za tvůj názor budeme rádi. Nejprve se ale přihlaš.