Josef Tomeček

Výtvarník/Výtvarnice

Datum a místo narození: 1929 -
Datum a místo úmrtí: 1982 -

Od školních let se zajímal o tvůrčí práci. Vyřezával figurky, modeloval z hlíny a dobře kreslil. Výtvarné nadání zdědil po matce Kateřině, která jako jedna z prvních vnorovských lidových maléreček zdobila kraslice figurálními motivy. Na přání rodičů se stal zaměstnancem drah. Nejprve pracoval jako drážní úředník, později nastoupil u Železniční průmyslové stavební výroby v Uherském Ostrohu, kde zastával funkci technika-plánovače. Dovednosti a vědomosti si doplňoval na přednáškách o umění, na výstavách, při rozhovorech s umělci, účastí v kursech, na seminářích apod.

Nejvíce pracoval tužkou a perem, kresby koloroval vodovými barvami. Cizí mu nebyla ani olejomalba. Nejvíce oblíbenou měl krajinu okolo Vnorov a Veselí nad Moravou, ale také Horňácka. Tato výstava je ovšem věnována jeho doméně, kterou byla figurální kresba folklórních muzikantů, tanečníků a zpěváků. Inspirací mu byly folklórní festivaly ve Strážnici, Velké nad Veličkou, ale i na Slovensku. Ilustroval i několik zpěvníků lidových písní, které vytvořili manželé Smutní.

V roce 1969 patřil Josef Tomeček mezi zakládající členy výtvarného seskupení „Skupiny pěti“. Jejím členem byl až do své smrti v roce 1982. Množství skic, kreseb a obrazů, které zkrášlují naše domovy, jsou krásnou a trvalou vzpomínkou na nadaného malíře a dobrého člověka.

Staň se publicistou a napiš biografii k osobě Josef Tomeček. Stačí se přihlásit a můžeš začít publikovat. Buduj s námi kulturu na Informuji.cz

Josef Tomeček: Kam vyrazit?

Víš o akci, kterou tu nemáme a kde Josef Tomeček vystoupí? Přidej ji.

Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout