Těšínské divadlo, Český Těšín

Těšínské divadlo

Český Těšín, Ostravská 67

Není tu akce, kterou Těšínské divadlo pořádá? Přidej ji
  • Byli tady
  • Ohodnoť místo
  • www.tdivadlo.cz

Těšínské divadlo v Českém Těšíně má pestrý příběh, který odráží kulturní a historické změny regionu. Založené v srpnu 1945, divadlo prošlo řadou změn, od svého zrodu v době velkých nadějí, přes časy ideologické jednostrannosti až po období svobody po roce 1989. Ředitel Ladislav Slíva v letech 1990-1996 charakterizoval divadlo jako instituci, která odráží ducha doby – někdy s dobou držící krok, jindy jí vzdorující.

Divadlo se zrodilo jako odpověď na potřebu českého divadla v oblasti, kde se prolínaly čtyři kultury – polská, česká, židovská a německá. Po druhé světové válce a změně politické situace se divadlo stalo střediskem českého kulturního dění v regionu, což bylo podtrženo zřízením stálého divadla v Českém Těšíně pod správou Národního divadla moravskoslezského.

Během své existence divadlo hostilo řadu významných představení a přizpůsobilo se různým společenským změnám. V roce 1946 se osamostatnilo pod názvem Divadlo těšínského Slezska a později se přestěhovalo do moderního divadelního komplexu navrženého Zdeňkem Vávrou v 60. letech, což umožnilo rozšíření jeho činností a zlepšení umělecké úrovně.

V roce 1991 získalo divadlo svůj současný název a dnes pod jednou střechou sdružuje Českou scénu, Polskou scénu a Loutkovou scénu Bajka. Divadlo je známé svým Festival divadel Moravy a Slezska, založeným v roce 2000, který se stal důležitou součástí jeho programové nabídky a přispívá k vzájemné spolupráci a poznávání mezi divadly v regionu.

Těšínské divadlo je nejen kulturním centrem, ale i místem setkávání a dialogu mezi českou a polskou komunitou, což odráží jeho jedinečné postavení v českém divadelním světě.

FOTO: Adrej Krzywy Těšínské divadlo a okolí - aktuální program

Toto divadlo si nedoplňuje program nebo není naším partnerem. Víš o akci, která se zde koná? Přidej ji.

Ukaž mi akce v okolí Ukaž mi cyklotrasy v okolí
Máš fotku tohoto místa? Přidej ji

Přihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)


Štítky

Těšínské divadlo: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!