Divadlo A. Jiráska, Úpice

Divadlo A. Jiráska

Úpice, Chelčického 216

Není tu akce, kterou Divadlo A. Jiráska pořádá? Přidej ji
  • Byli tady
  • Ohodnoť místo
  • www.turistik.cz

Divadlo Aloise Jiráska je domácí scénou úpického ochotnického spolku, který v sezóně roku 2013-2014 završil 190 let své existence, což ho řadí mezi nejstarší spolky v Česku. Čtyři desítky aktivních členů nastudují během roku jedno až dvě představení.

Divadlo Aloise Jiráska bylo vystavěno z finančních prostředků divadelníků a na úhradu finančních nákladů se pořádaly také sbírky. Plány vypracoval v březnu 1937 architekt Josef Záruba ze Svobodného a stavbu převzal stavitel Václav Rybář ze Svobodných Dvorů. Většina řemeslnických prací byla zadána místním řemeslníkům.

Stavba divadla Aloise Jiráska rychle pokračovala a již 18. 6. 1938 byl provoz divadla zahájen představením hry „M. D. Rettigová“. Úplné dokončení budovy bylo přerušeno 2. světovou válkou. Přesto se ale hrálo. Dostavbu provedl až v letech 1946-47 stavitel Jan Müller z Úpice a následně byla budova až do roku 1956 stavebně upravována do dnešní podoby. Na začátku 50. let vznikl Závodní klub ROH, později Kulturní klub ROH. Do tohoto klubu se začlenili i úpičtí ochotníci a budova, která byla jejich majetkem, přešla do majetku ROH. Postupně pak v příštích čtyřiceti letech bylo do vybavení, oprav, úprav a modernizace budovy vloženo mnoho finančních prostředků z úpických závodů i z dotací ROH. V roce 1997 byla budova opět převedena do majetku města Úpice, které pověřilo správou budovy Městské kulturní středisko.

Hlediště divadla A. Jiráska s kapacitou 400 míst má elevaci (jednotlivé řady jsou tedy výškově odstupňované) a je rozděleno na přízemí a balkon. Ve vstupním foyer jsou šatny pro návštěvníky a malé zázemí pro prodej občerstvení. Velké jeviště nabízí dostatečný prostor pro konání různých představení, koncertů a dalších pořadů. Součástí jeviště je také forbína; odkrytím její podlahy lze vytvořit orchestřiště, které umožňuje realizaci hudebních divadelních představení s velkým orchestrem. Jeviště je vybaveno dostatečným světelným parkem a 12 jevištními tahy. Na předním jevištním tahu je zavěšeno promítací plátno, které umožňuje realizaci filmových projekcí kina Mír (kino má digitální ozvučení Dolby Digital).

Šatny pro účinkující divadla A.Jiráska jsou situovány v přízemí a v suterénu divadla. V suterénu divadla je rovněž Bohéma – divadelní klub, který může sloužit také jako zázemí pro účinkující. Především však tento prostor využívá spolek, který výrazně přispívá k obohacení kulturních aktivit ve městě. Jedná se o Spolek divadelních ochotníků Alois Jirásek, který má v divadle své sídlo a nadále stálé zázemí.

Divadlo A.Jiráska má pro pohybově handicapované osoby bezbariérový přístup bočním vchodem, který je otevřen vždy na požádání. Stačí požádat kohokoliv před představením, aby tuto informaci sdělil uvaděčce v divadle, a ta bezodkladně bezbariérový vstup zpřístupní. Nebo je možné si otevření bezbariérového vchodu vyjednat předem mailem či telefonicky.Divadlo A. Jiráska a okolí - aktuální program

Toto divadlo si nedoplňuje program nebo není naším partnerem. Víš o akci, která se zde koná? Přidej ji.

Ukaž mi akce v okolí Ukaž mi cyklotrasy v okolí
Máš fotku tohoto místa? Přidej ji

Přihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)


Štítky

Divadlo A. Jiráska: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!