Kostel sv. Kříže, Praha 1

Kostel sv. Kříže

Praha 1, Na Příkopě

Není tu akce, kterou Kostel sv. Kříže pořádá? Přidej ji
  • Byli tadyt.h.
  • Fotky z okolí
  • Ohodnoť místo
  • web.sdb.cz

Na místě, kde byl později vystavěn kostel Sv. Kříže, stál již roku 1379 dům Kříže řečeného z Jíčína, který měl v těchto místech sladovnu. Během času vlastnilo tento dům více majitelů. Sousední dům, zvaný U Kbelských, byl koupen roku 1547 Václavem Kbelským.

V pruské válce 1757 byly oba domy poškozeny a spáleniště koupil r. 1758 řád Piaristů. V roce 1734 požádali piaristé císařovnu Marii Terezii, aby se mohli usadit v Praze. Povolení dostali až roku 1752 a hned téhož roku začali vyučovat v Celetné ulici. Škola byla brzy tak přeplněna, že dům v Celetné nestačil.

Proto řád koupil v roce 1758 dvě spáleniště domů Na Příkopě. Stavba gymnasia a kostela byla podle plánů Jiřího Fishera zahájena r. 1811. V dubnu roku 1824 byla stavba kolaudována a 9. 5. 1824 byl kostel vysvěcen. Kromě studentů kostel využívala i veřejnost. Školský zákon z roku 1869 ukončil učitelskou činnost piaristů. Novoměstské gymnasium bylo předáno do rukou státu, později dostalo název Akademické gymnasium a v konviktu byl zřízen učitelský ústav. Poslední piaristé prodávají budovy a kostel v roce 1912. Existují návrhy kostel zbourat, ale Památkovému úřadu a Klubu za starou Prahu se podařilo kostel zachránit.

V roce 1938 byl podle dohody mezi Zemským úřadem a pražským arcibiskupstvím zavřený kostel předán do správy ředitele Salesiánského díla v Praze, kterým v té době byl pozdější biskup litoměřický a kardinál Štěpán Trochta. Ten postavil Salesiánský ústav pro chlapce v Praze - Kobylisích a s tehdy novou myšlenkou výchovy mládeže v duchu zakladatele salesiánů, turínského kněze sv. Jana Boska, seznamoval pražskou veřejnost i prostřednictvím působení salesiánů v kostele Sv. Kříže Na Příkopě.

V roce 1950 komunistický režim vyhání salesiány z duchovní správy kostela poprvé. V době "pražského jara" roku 1968 se pak nakrátko vracejí, a v letech normalizace, konkrétně roku 1973, kostel Sv. Kříže musejí znovu opustit. Druhého ledna 1990 se Salesiáni Dona Boska vracejí do duchovní správy kostela Svatého Kříže. Doufejme, že na dobu delší než v nedávné minulosti.Ukaž mi akce v okolí Ukaž mi cyklotrasy v okolí

Kostel sv. Kříže na fotkách...

Kostel sv. Kříže, Praha 1

Kostel sv. Kříže, Praha 1

 
Máš lepší fotku tohoto místa? Přidej ji

Přihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)


Štítky

Kostel sv. Kříže: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!

Kousek odtud doporučujeme...

Café Louvre Praha 1 (642 m)
Café Savoy Praha 5 (1 425 m)

Je libo tematický výlet po okolí?

Aktuální předpověď počasí v Praze?