Galerie umění Karlovy Vary: Letohrádek Ostrov, Ostrov

Galerie umění Karlovy Vary: Letohrádek Ostrov

Ostrov, Zámecký park 226

Není tu akce, kterou Galerie umění Karlovy Vary: Letohrádek Ostrov pořádá? Přidej ji
  • Aktuální program
  • Byli tadykristyna.ctvrtlikova
  • Ohodnoť místo
  • www.letohradekostrov.cz

Galerie umění v Karlových Varech má od roku 1967 pobočku – raně barokní letohrádek v zámeckém parku v Ostrově. V roce 1961 založená, původně městská galerie soustředila svou sbírkotvornou  a výstavní činnost na českou a slovenskou kresbu a grafiku 20.století a na poválečnou regionální tvorbu. V tom smyslu se také spojily karlovarské a ostrovské fondy.

Budova Letohrádku je historickou památkou, jednou z nejlépe zachovaných v Ostrově, součástí velkého barokního areálu /zámek, palác princů, bývalý piaristický klášter se třemi kaplemi, zámecký park/, kterým původní, středověké jádro města obohatilo 17. a počátek 18. století. Od roku 1625 patřilo ostrovské panství vévodům sasko-lauenburským, původem ze severního Německa, kteří patřili k okruhu cizí, pobělohorské šlechty. Jejich stavební činnost v Ostrově směřovala k zřízení reprezentativní rodové rezidence. Přestavbu a přístavbu starého zámku hrabat Šliků /1434-1585/ provázelo založení velkoryse koncipované zámecké zahrady, po roce l666 následoval areál piaristické koleje, letohrádek a palác princů.

Letohrádek, postavený v letech 1673 – 1679 podle návrhu pražského stavitele Abrahama Leuthnera, byl centrem tehdy proslulé zámecké zahrady, manýristické zahradní kompozice na rozloze asi 12 hektarů, postupně rozšiřované a doplňované. Řada zahradních staveb, sochařských a hlavně vodních děl tu prozrazovala vzory slavných, především italských zahrad své doby. Do své Topografie /1650/ Ostrov zařadil rytec Mathäus Merian, psal o něm i očitý svědek Bohuslav Balbín. Časté povodně a pozdější nedostatek péče uspíšily v 2. polovině 18. století zánik tohoto vzácného díla. Pozdější úpravy ve stylu přírodního parku, v podstatě i dnešní stav,  lze datovat počátkem 19. století.Galerie umění Karlovy Vary: Letohrádek Ostrov a okolí - aktuální program a vstupenky

7kvě - 31kvěcelý den

Znovuotevření Letohrádku Ostrov květen 2021

Galerie umění Karlovy Vary: Letohrádek OstrovVýstava

3kvě - 4čvccelý den

Josef Jíra - Divadlo světa

Galerie umění Karlovy Vary: Letohrádek OstrovVýstava

7kvě - 4čvccelý den

Jeviště nekonečných příběhů

Galerie umění Karlovy Vary: Letohrádek OstrovVýstava
Další akce v okolí Cyklotrasy v okolí
vytisknoutMáš fotku tohoto místa? Přidej ji

Přihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)


Štítky

Galerie umění Karlovy Vary: Letohrádek Ostrov: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!