Regionální muzeum Litomyšl, Litomyšl

Regionální muzeum Litomyšl

Litomyšl, Jiráskova 9

Není tu akce, kterou Regionální muzeum Litomyšl pořádá? Přidej ji
  • Byli tadyAndrea Morkusová
  • Ohodnoť místo
  • www.rml.cz

Litomyšlské muzeum bylo založeno v roce 1891 a umístěno v prostorách zrušené městské reálky. Získalo všeobecné vlastivědné zaměření s působností na město a okolí.

V roce 1926 se přestěhovalo do rozlehlé barokní budovy bývalého piaristického gymnázia postavené v letech 1714 -1718 dle projektu architekta G. B. Alliprandiho. V této budově sídlí muzeum doposud, nachází se zde stálá expozice a prostory pro krátkodobé výstavy a doprovodné programy. V roce 2014 byla dokončena jeho generální oprava a rovněž dvě moderní přístavby dle projektu architekta Josefa Pleskota.

Stálá expozice Litomyšl - město kultury a vzdělanosti představuje bohaté dějiny Litomyšle od jejích počátků do současnosti. Najdeme zde i expozici o stavebním vývoji zámeckého návrší, jehož je muzeum součástí, včetně 3D modelů a dokumentárního filmu. V suterénu muzea se nacházejí pozůstatky brány, hradby a měšťanských domů z období od 14. do 17. století. Muzeum vystavuje i řadu unikátních předmětů a nabízí interaktivní programy nejen pro děti včetně dětské expozice Račte vstoupit s modelem litomyšlského náměstí v "dětské" velikosti.

Od 90. let 20. století muzeum provozuje rovněž Rodný byt Bedřicha Smetany v nedaleké budově bývalého pivovaru. V roce 2004 bylo dosavadní městské muzeum přeměněno na regionální s působností na území bývalého okresu Svitavy a jeho zřizovatelem se stal Pardubický kraj. Pod svou správou má i nedaleké Portmoneum.Regionální muzeum Litomyšl a okolí - aktuální program

Toto muzeum/galerie si nedoplňuje program nebo není naším partnerem. Víš o akci, která se zde koná? Přidej ji.

Ukaž mi akce v okolí Ukaž mi cyklotrasy v okolí
Máš fotku tohoto místa? Přidej ji

Přihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)


Štítky

Regionální muzeum Litomyšl: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!