Přednáška: François Piron: Jiří, don’t be so shy!

Přednáška: François Piron: Jiří, don’t be so shy!

Adresa:

Praha 7, Dukelských hrdinů 47

Termín: 1.12.2016

1prosinec čtvrtek 18:00

Žánr: ostatní akcepřednáškyzdarma


Přednáška francouzského kritika umění a nezávislého kurátora v rámci výstavy TŘETÍ MYSL. Jiří Kovanda a (Ne)možnost spolupráce. / A talk by François Piron, art critic and exhibition curator within the exhibition THIRD MIND. Jiří Kovanda and the (Im)Possibility of Collaboration.

Jiři, don’t be so shy! “Taking the roundabout route is a strategy of a shy man; an unassuming man has the ability to divert attention away from the centre and focus on peripheral details. The same may be said about the works of Jiři Kovanda, which evoke emotions thanks to subtle hints, thanks to metonymy, when less serves to express more, when a part applies to the whole, but, ultimately to much more when it comes to intensity.

Kovanda's "less is more" is no manifesto declaration, but a principle of the economy of values when modesty and pragmatism are paradoxical vehicles of emotion and desire. Shyness, moreover, leads to constant overstepping of one's own inhibitions to find the courage to exhibit publicly one's own phantasma. This talk will act as an interpretation of the work of Jiři Kovanda through the notions of shyness and eroticism.”

François Piron François Piron (1972) byl minulosti součástí několika nezávislých institucí v Paříži, včetně Laboratoires d’Aubervilliers (2000–2006) a uměleckého prostoru castillo/corrales (2007–2015). Řídí nakladatelství Paraguay, kde byl dosud editorem několika knih o umělcích (Joe Scanlan, Dora Garcia a Dimitrije Bacicevic Mangelos). Zároveň vede postgraduální program na Akademii výtvarných umění v Lyonu, kde od roku 2002 přednáší dějiny a teorii umění, a je hlavním kurátorem pátého Bienále současného umění, probíhajícího v září 2016 v Rennes.

K jeho výstavám z poslední doby patří: mangelos, Peter Freeman, New York, 2016; Raymond Roussel, Buchholz Gallery, New York, 2015; In These Great Times, Kunstnernes Hus, Oslo, 2014; mangelos, black mirrors, Galerie Frank Elbaz, Paříž, 2013; The President of the Republic of Dreams, Galerie Daniel Buchholz, Berlín, 2013; New Impressions of Raymond Roussel, Palais de Tokyo, Paříž, 2013; Locus Solus, Impressions of Raymond Roussel, Museo Reina Sofia, Madrid a Serralves Museum of Contemporary Art, Porto, 2011–2012; Habiter poétiquement le monde, LAM, Musée d’art contemporain, Villeneuve d’Ascq, 2010. V angličtině. Vstup zdarma.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Kulturní centra - Praha 7 Akce v MČ Praha 7

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Přednáška: François...

Pension Klára Praha 7 (83 metrů)

Parkhotel Praha Praha 7 (151 metrů)