Umělecká instalace v sadu Třešňovka

Adresa:

Praha 9, v sadu Třešňovka

Termín: 16.4.2021 2.5.2021
Vstupné:

zdarma

16dub - 2kvě celý den

Žánr: ostatní akceumění lyrické dílo sad Třešňovka Praha zdarma


V jednom z nejoblíbenějších pražských sadů Třešňovka je od 16. 4. do 2. 5. umístěna landartová instalace. Mezi třešněmi je natahána 1 kilometr dlouhá látka, která se mezi stromy proplétá a spojuje je, dlouhé striktní linie stromořadí jsou tak proťaty napříč. Spíše lyrické dílo je parafrází na pomíjivost a energii. Bílá látka reprezentuje dynamiku, pohyb a dočasnost, stromy jsou zase symbolem trvalé a však proměnlivé skutečnosti. Jde také o vnímání místa, jeho jedinečnosti a upoutání pozornosti na samotný sad.

„Látka se sebou nechá vláčet naprosto bez cíle, elegantně a nahodile se pohybuje prostorem, tak jako my, když kolem ní a skrze ni procházíme.“

Uměleckým prvkem je kilometr dlouhá textilie, která sad rozděluje, člení a vytváří nové prostorové souvislosti. Sama a o sobě je v kontrastu s okolními stromy v několika rovinách. Je průmyslová, dočasná, vanoucí a bez energie. Právě poslední vlastnost je asi ta nejzásadnější. Zatímco živé stromy mají v pupenství a v květu sílu a záruku nového roku, ona sama je mezi nimi silou navlečená a dokáže přenášet pouze energii větru, kterou ale zhmotňuje do estetické a dynamické hry.

„Prolínání prostorů a přerušené aleje, mezi živými třešni je bezvládná látka, dynamicky zmítaná větrem. Jde o vnímání prostorových souvislostí, stromů jako nositelů času, látka reprezentuje děj. Vizuální i prostorová zábrana se neustále hýbe, je však spoutána o kmeny a větve, které ji nepustí dál a nedovolí ji odletět.

Instalace bude hotová, až třešně rozkvetou, květenství je tak podřízena doba, mezi třešněmi bude ale ve všech fázích, například i tehdy, až větrem budou poletovat odkvetlé okvětní lístky a mezi bílou látkou a starými třešněmi bude chumelit. Najednou nebude látka tou krátkodobou záležitostí.

Přestože je v sadě látky rozmístěn celý kilometr, díky rozlehlému vrchu je zde stále prostor pro aktivní trávení volného času a prvního máje zde bude spousta možností na tradiční polibek pod třešní bez látky, o kousek dál však doplněn jedinečným uměleckým zážitkem.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Umělecká instalace v...

Hotel Relax InnPraha (844 metrů)

Wellness Hotel STEPPraha (1 320 metrů)

Hotel CarolPraha (1 371 metrů)