To Nejlepší z Labutího Jezera

To Nejlepší z Labutího Jezera

Adresa:

Praha 1, Náměstí Republiky 4

Termín: 23.2.2018

23únor úterý 19:30

Žánr: divadlobaletopera


Jedná se o ucelený příběh na motivy německé pohádky s hudbou kterou složil P.I.Tchaikovsky.  Délka představení je 105 minut včetně 15ti minutové přestávky. Budete mít možnost shlédnout nejlepší české baletní sólisty.

Příběh je vhodný i pro děti od 3 let.

Baletní odkaz 19. a 20. století obsahuje řadu velkolepých titulů, jen jednomu z nich se podařilo proniknout do širokého povědomí jako synonymu klasického tance. Taneční pohádka o lásce a zradě v částečně dochované choreografii Lva Ivanova a Maria Petipy se bez ohledu na dobové mody a proměny stylů stala měřítkem pohybové harmonie nejslavnějších primabalerín a jejich partnerů, a také symbolem technické vyspělosti každého většího baletního souboru. Dvojrole Odetty a Odilie (v některých verzích ovšem svěřována dvěma interpretkám) náleží na sám pomyslný vrchol v hierarchii klasických roli, takže většina sólistek považuje za věc osobni cti mít ji ve svém repertoáru a dokázat své mistrovství v něžných pas de deux Odetty s princem i v precizně zatočených třiceti dvou fouetees ve 3. dějství.

Peripetie zrodu a přijeti díla nebyly ani zdaleka přímočaré. v srpnu 1875 předložil Valentin Petrovič Běgič a Fedor Vasiljevič Gelcer P. I. Čajkovskému libreto, k němuž použili jako předlohu pohádku Labuti proud ze sbírky Německých národních pohádek. Čajkovského zaujal tento námět pravděpodobně i proto, že již koncem šedesátých let složil pro domácí divadelní produkci kratičký balet Jezero labuti, který se bohužel nedochoval.

Ale jeho motivy téměř jistě v díle zaznívají. Silné téma inspirovalo Čajkovského ke vzniku partitury zcela vzdálené konvencím 19. století. Do té doby komponovali baletní hudbu především méně významní skladatele se záměrem vyhovět požadavkům choreografů na líbivost melodii a na rytmickou čitel­nost. Čajkovskij oproti vžité konvenci vytvořil symfonicky rozmáchlou, do detailu promyšlenou plochu prodchnutou bohatou citovosti.

První premiéra se konala v březnu 1877 v Moskvě. Choreografem byl Václav Reisinger. Scé­nografii vytvořil Martin Černý, který Absolvoval obor scénografie KALD DAMU. Od roku 1997 je autorem vice než 150 scénických výprav v divadlech v ČR, Slovensku, Rusku a Rakousku. v roce 2012 získal cenu Alfreda Radoka za scénografii. Externí pedagog Katedry scénografie DAMU. V současně době je Uměleckým šéfem výroby Národního divadla. Kostýmy realizovala Lenka Šnellerová.

Obsazení:

 • Odetta / Odilie: Magdalena Matějkova, Andrea Kramešova
 • Princ Siegfried: Ondřej Novotny, Karel Audy
 • Rudovous: Milan Boček, Radek Vratil
 • Kralovna: Monika Kysilova, Karolina Cachova, Michaela Wenzelova
 • Šašek: Veaceslav Burlac, Serghei Gherciu, Alexandr Kysil 
 • BALETNÍ SBOR:
 • Tereza Ulrichova, Ivana Mikešova, Pavlina Mrazikova,
 • Daria Lazucova, Helena Fabikova, Karolina Novakova,
 • Klara Žežulkova, Karolina Cachova, Lenka Hrabovska,
 • Monika Kysilova, Michaela Wenzelova, Tereza Kučerova,
 • Lenka Šnellerova, Klara Slana, Kateřina Routkova, Zuzana
 • Semova, Natalie Rychetska, Lydie Švojgerova, Eliška Kolařova

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Divadla - Praha 1 Akce v MČ Praha 1

Podobné akce

Ubytování v okolí akce To Nejlepší z...

Barceló Old Town Praha Praha 1 (191 metrů)

Central Hotel Prague Praha 1 (232 metrů)

Doporučené akce v Praze

Akce v Praze na Jiný den?

V okolí doporučujeme...

Prašná brána Prašná brána Praha 1 (67 m)
Pražský Orloj Pražský Orloj Praha 1 (571 m)
Café Louvre Café Louvre Praha 1 (931 m)