Jiří Bouda – Železnice a cesty

Jiří Bouda – Železnice a cesty

Adresa:

Plzeň, Na Roudné 18

Termín: 3.3.2020 27.3.2020

3bře - 27bře celý den

Žánr: výstavyumění


Akademický malíř Jiří Bouda věnoval převážnou část své umělecké tvorby železniční tématice. Romantické obrázky krajiny s jedoucím i stojícím vlakem, detaily ze života různých železničářských profesí, nádraží velká i malá, v provozu i opuštěná, železniční přejezdy, hradla, návěstidla, strážní domky, ale hlavně parní lokomotivy zachytil ve svých kresbách s neuvěřitelnou věrností. Přitom technika litografie, kterou si zvolil, je nesmírně pracná, náročná na umělce i mistra tiskaře. Přesto se v obrazech Jiřího Boudy zračí naprostá lehkost a elegance.

Byl také ilustrátorem řady knih o dopravě. Vždy jej spíše inspirovaly malé formáty. Snad právě proto si oblíbil jednu charakteristickou formu drobné grafiky – exlibris. Vytvořil jich hodně přes tisíc a dodnes jimi těší sběratele celého světa, mezi nimiž je znám a ceněn. Toto jej nakonec předurčilo i ke známkové tvorbě.

Litografie z posledních let jeho života, kdy se hodně věnoval cestování, zejména cykloturistice, věrně vystihují atmosféru toulání na kole, radost z pohybu, volnost, svobodu. Mají realistickou podobu a čitelnou kresbu. V dnešním světě plném dramat a zběsilé uspěchanosti jsou tyto motivy poetickými zastaveními a přispívají ke zklidněním našeho života.

vernisáž: 4. 3. 2020 v 17 hodin

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Galerie a muzea - Plzeň Akce v obci Plzeň

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Jiří Bouda –...

Hotel CentralPlzeň (689 metrů)

Hotel Lions PlzeňPlzeň (2.8 km)

Western Saloon MB RanchPlzeň (4.1 km)