Dracula a ti druzí

Dracula a ti druzí

Termín: 6.8.2021 12.9.2021

6srp - 12zář celý den

Žánr: výstavyhistorie upír Dracula muzeum Litomyšl


Výstava Letohrádku Mitrovských v Brně o děsivé historii představí reálné postavy z dávné minulosti toužící po lidské krvi.

Příběh nejznámějšího upíra hraběte Draculy byl mnohokrát zfilmován a šlechticův hrad v rumunské Transylvánii dodnes patří k nejnavštěvovanějším památkám celého Balkánu. Ovšem málokdo tuší, že jako literární předloha mohla tvůrci Draculy – Bramu Stokerovi – posloužit jihočeská kněžna Eleonora Amálie ze Schwarzenbergu, s jejímž tajemným osudem vás výstava také seznámí.

Střední Evropa byla bohatá na případy upírství – už středověké kroniky zmiňují několik zásadních případů. Renesanční monstrum Alžběta Báthoryová známá jako Čachtická paní se ráda koupala v krvi svých obětí, karlštejnská paní Kateřina Bechyňová z Komárova v polovině 16. století umučila nejméně 14 poddaných. Připomeneme i pověst o zámeckém správci ze Žďáru – Aloisi Ulrichovi, který se lidem zjevoval i po své smrti a musel být znovu usmrcen. Pozdější upírské šílenství v dobách baroka, během kterého byl překopán kdejaký hřbitov, musela rázně zastavit až císařovna Marie Terezie.

Na výstavě se dozvíte, jak upíra rozpoznat a hlavně jak se proti němu chránit. Kdy použít cibuli a kdy česnek, co provádět s kuchyňskou solí, z jakého dřeva bude nejlepší vyrobit naostřený kůl, kterým upírovi probodnete srdce a jestli chodí upíři sát i za bílého dne…

„Kromě poutavých textů jsou na výstavě prezentováni upíři ve stylizovaných scénách (např. starobylý hřbitov plný vampýrů, přepadení upírem v ložnici, napadení vlkodlakem ad.). Figury vypadají velice věrohodně. Nechtěli jsme ponechat náhodě žádný detail, takže postavy mají skleněné oči, ostré zuby a dobové šaty včetně účesů. Speciálně pro tuto výstavu také vznikly ,oživlé‘ obrazy, které vystraší úplně každého návštěvníka,“ upřesnil kurátor výstavy Mgr. Petr Lukas.

Otevírací doba a vstupné

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Galerie a muzea - Litomyšl Akce v obci Litomyšl

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Dracula a ti druzí

U tří jasanůLuže (17.8 km)

Wellness Hotel MartaTři Studně (30.7 km)

Srub MidlaČenkovice (32.1 km)

Naše tipy...

Akce na Jiný den?