Naše mysl je větší než svět

Naše mysl je větší než svět

Adresa:

Opava, Pekařská 12

Termín: 4.9.2020 25.10.2020
Vstupné:

20 Kč

4zář - 25říj celý den

Žánr: výstavyumění grafika moderní umění současné umění podzimní výstavy slezsko


Výstava představuje myšlenkový odkaz Jana Amose Komenského v grafické tvorbě SČUG HOLLAR a jejich hostů.

Výstava, jež si vypůjčila název z myšlenkového odkazu Jana Amose Komenského, vznikla jako společný projekt několika různých subjektů. Na základě mnou sestaveného ideového konceptu jsem oslovila SČUG HOLLAR s nabídkou výtvarného vyjádření se k osobnosti a dílu tohoto jedinečného velikána evropského novověku u příležitosti 350. výročí jeho úmrtí. Výběr z těchto prací by měl být vystaven v roce 2021 v Městské galerii v Lešně, jež se Komenskému stalo druhým domovem. U příležitosti pozvání prezentovat tuto tvorbu v rámci opavského kulturního festivalu, v jehož letošním tématu rezonuje Komenského odkaz, se koncept výstavy rozrostl o několik dalších hostů. Jedním z nich je výtvarník, básník a arteterapeut Miroslav Huptych, jehož ilustrace k dílu Labyrint světa a ráj srdce budí zaslouženou pozornost. Dalším je přední česká ilustrátorka Renáta Fučíková, jež se osobností Komenského zabývala v jednom z dílů své série Největší Češi. V neposlední řadě jsou hosty studenti Atelieru didaktické ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara při ZU v Plzni, kteří se pod vedením své pedagožky – Renáty Fučíkové – připravovali na představení svých prací inspirovaných Komenského dílem na knižním veletrhu v italské Bologni.

Společným cílem všech zúčastněných je připomenout si v roce 350. výročí úmrtí jednoho z nejvýznamnějších Evropanů novověku. Komenský, rodem a srdcem Čech, jenž se v dobách rekatolizace stal nedobrovolně exulantem, byl myslí už ve svém 17. století Evropanem, jehož bohatá filozofická, teologická, pedagogická, jazykovědná a všeobecně encyklopedická práce natrvalo ovlivnila principy vzdělávání až do dnešních dnů. Svůj život zasvětil hledání rovnováhy života celé společnosti, neboť „…nikdo se nerodí pro sebe, všichni se rodíme pro lidskou společnost…“ (J.A.K). Název výstavy napovídá, jak je pro nás i dnes důležitá Komenského idea celoživotního poznávání a širokospektrálního vzdělávání jedince a celé společnosti. Ostatně „…takový je věk příští, jak jsou vychováváni a vzděláváni jeho příští občané…“ (J.A.K.). Výklady Komenského díla současnými komeniology tak dokládají jeho aktuálnost pro současnou společnost, přestože od jeho vzniku uběhlo více jak 350 let.

Mgr. Daniela Růžičková, kurátorka GVU v Havlíčkově Brodě

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Naše mysl je větší...

Zámek ZábřehOstrava (28.4 km)

Wellness Hotel AbácieNový Jičín (39.6 km)

STING ApartmentsHavířov (41 km)