Dny evropského dědictví otevřou i tento rok jablonecké památky. Navštívit je můžete v sobotu 12. září, a to zcela zdarma. Nahlédnete do míst, která jsou běžně nepřístupná, dozvíte se zajímavosti z historie města, svezete se retro autobusem tzv. čabajkou neboli harmonikou a na památku si odnesete medaili vyraženou speciálně jen pro tento den. Děti určitě vezměte s sebou! Pro ně je uzpůsobena rodinná trasa s odměnou na konci.

Program 12. září 2020
9:00 – 16:30 Rodinná poznávací trasa

Letošní úkolová trasa pro celou rodinu připomene několik výročí jabloneckých škol. Na pěti stanovištích čekají účastníky zábavné úkoly připomínající historické osobnosti a události nejen z dějin jabloneckého školství. Víte, kdo první zavedl tělocvik do výuky a kde to bylo? Dovedete si představit, jak těžké to měly české děti, když chtěly chodit do školy? Rodiče a prarodiče jistě rádi zavzpomínají na již zbourané budovy některých škol a na současné školáky čeká kvíz z poznávání budov škol v jejich původní podobě. A v cíli, který bude letos umístěn na radnice na Mírovém náměstí, čeká úspěšné řešitele úkolů pamětní ražba z dílny jablonecké uměleckoprůmyslové školy. Také si myslíte, že škola je jako maják, který nám osvětluje cestu? A víte, kdo to řekl? To a spoustu dalších zajímavostí se dozvíte, když vyrazíte na zábavnou cestu za poznáním.

Pro získání odměny je nutné navštívit alespoň čtyři ze pěti stanovišť, začít je možné kdekoliv. Na prvním zvoleném stanovišti si každý vyzvedne pracovní list, který podrobně popisuje úkoly a ten pak vyplněný odevzdá v cíli. Stanoviště s úkoly se uzavírají v 16.30 hodin, odměnu v cíli je možné vyzvedávat do 17 hodin.

Stanoviště trasy:

Dům Jany a Josefa V. Scheybalových
Státní okresní archiv
Muzeum skla a bižuterie
Městská knihovna
Sokolovna
Cíl: Nová radnice
10:00 – 11:00 Komentovaná procházka po umění ve veřejném prostoru.

Jan Picko (spolek PLAC) vás provede po uměleckých objektech z 60. až 80. let minulého století v širším centru Jablonce nad Nisou. Sraz před obchodním domem Central u plastiky Žena s nákupem.

9:00 – 17:00 (pokud není uvedeno jinak) Otevření památek pro veřejnost

Kostel sv. Anny, Kostelní ulice

Výstava MÁ VLAST – Česká krajinomalba ze sbírky Kooperativy. Nutné vyzvednout si časovanou vstupenku předem. Vstupenky k osobnímu vyzvednutí v Turistickém infocentru, Kostelní 1/6 (Dům Scheybalových) od 9. 9. do vyčerpání kapacity.

Dům Jany a Josefa V. Scheybalových, Kostelní ulice

Otevřeno: Turistické informační centrum, Památník Jany a Josefa V. Scheybalových a Městská galerie MY. V přízemní domu a v podkroví výstava MÁ VLAST – Česká krajinomalba ze sbírky Kooperativy. Nutné vyzvednout si časovanou vstupenku předem (viz info výše Kostel sv. Anny) V Městské galerii MY výstava MALÍŘI A SOCHAŘI ZA KATEDROU, výstava volné tvorby výtvarných pedagogů při příležitosti 140. výročí založení uměleckoprůmyslové školy v Jablonci nad Nisou.

Městská knihovna, Dolní náměstí

Otevřeno 9:00-16:30 Zpřístupněno oddělení pro děti a mládež a audiovizuální sál, kde bude během dopoledne promítán film „Jablonec nad Nisou a okolí v letech 1356 až 1945″. Od 13 h přednáška Jitky Noskové „100 let s námi“, která je věnovaná 100. výročí otevření české veřejné knihovny v Jablonci nad Nisou.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, hlavní budova, ulice U Muzea

Výstava TRENDY.DESIGN.PRODUKCE. To nejlepší ze skla a bižuterie na českém trhu za poslední tři roky. Hlavní výstava Mezinárodního trienále skla a bižuterie JABLONEC 2020. Stálé expozice NEKONEČNÝ PŘÍBĚH BIŽUTERIE a ČAROVNÁ ZAHRADA – ČESKÉ SKLO SEDMI STOLETÍ.

Nová radnice, Mírové náměstí

Zpřístupněno: radniční věž, obřadní síň, předsálí, salonek, Sekretariát a pracovna primátora, zasedací místnost. Vystaveny městské insignie, pamětní medaile, knihy nebo šaty města. Oběžný výtah Páternoster v provozu.

Střední uměleckoprůmyslová škola, Horní náměstí

Prohlídka prostor školy (vstup ze dvora – průchodem z Kubálkovy ulice), zpřístupněny dílny, historické stroje, vybavení ryteckých dílen. Upomínková exhibiční ražba medaile v prostorách SUPŠ a VOŠ pro návštěvníky. Výstava prací studentů z plenérového pobytu v Bílém Potoce.

Kostel Dr. Farského, náměstí Dr. Farského

Zpřístupněna loď kostela a přilehlé kolumbárium, prohlídky s průvodcem.

Městské divadlo, Liberecká ulice

Otevřeno 14:00–17:00 h. Komentované prohlídky kabiny zvukaře a osvětlovače, jeviště a šatny herců. Od 19 h představení Tvrdohlavá žena – Divadelní spolek J. K. Tyl Josefův Důl.

Galerie N, Jehlářská 14 (u divadla)

BAKALAUREÁTY – výstava bakalářských prací studentů katedry designu Technické univerzity v Liberci– obor Textilní a oděvní návrhářství

Kaplička sv. Anny, ulice Palackého

K nahlédnutí interiér kapličky s instalací Josefa Mladějovského.

Kostel Povýšení sv. Kříže, nám. B. Němcové

Zpřístupněn interiér kostela.

Dům česko-německého porozumění, ulice Československé armády

Zpřístupněn bude celý Dům česko-německého porozumění. Od 15 h připraven workshop dětské divadlo, dobové občerstvení. Výstava: Zaniklá architektura Jizerských hor – modely zaniklých staveb od Radky Pimmenger.

Sokolovna, Tyršovy sady

Prohlídka prostor „od suterénu až po věž“, herna pro děti Sokolík, překážkové dráhy v tělocvičnách. Na programu: Běh pro paměť národa – start v Tyršově parku od 10 h, Loutkové divadlo pro nejmenší od 12 h, Vernisáž maturitních prací studentů SUPŠ od 14 h.

Kantorova vila, ulice Palackého

Komentované prohlídky pro skupinky 10 osob každou hodinu od 9 do 16 h – nutné vyzvednout si časovanou vstupenku předem. Vstupenky k osobnímu vyzvednutí v Turistickém infocentru, Kostelní ⅙ (Dům Scheybalových) ve dnech 9. a 10. 9. od 9 do 17 h do vyčerpání kapacity.

Státní okresní archiv Jablonec nad Nisou, Turnovská ulice

Zpřístupnění stavebně pozoruhodné budovy někdejšího jabloneckého secesního Městského chudobince a chorobince z let 1908 – 1909, jenž je v současnosti hlavní budovou okresního archivu. Možnost prohlídky interiéru i exteriéru části objektu veřejností, s průvodním slovem a také i prohlídky širšího archivního areálu (lesopark na kraji města). Připraveny komentované prohlídky několika vlastivědných výstav, především k dějinám města Jablonce nad Nisou a teritoria Jizerských hor i horního Pojizeří, ale nejen to: 500. výročí vzniku jáchymovského tolaru, 185. výročí vzniku a 30. výročí zániku vrkoslavického pivovaru, 160. výročí počátku ústavnosti v českých zemích, 150. výročí vzniku prvního českého menšinového spolku Česká beseda v Jablonci, 150. výročí Svárovské stávky, 120. výročí fungování MHD, resp. tramvají v regionu

Změna programu vyhrazena! Akce se bude konat pouze v souladu s aktuálními opatřeními. Vstup do naplnění dané kapacity. Návštěvníci jsou povinni dodržovat hygienická opatření.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Den evropského...

Wellness Hotel BabylonLiberec (9.4 km)

Ypsilon Golf Resort LiberecLiberec (12.8 km)

Studia a apartmány U KarlaTurnov (14.4 km)