Jiří Straka: Bouře nad Studencem

Jiří Straka: Bouře nad Studencem

Adresa:

Trutnov, Slovanské náměstí 38

Termín: 12.5.2020 29.8.2020

12kvě - 29srp celý den

Žánr: výstavyumění malba současné umění krajina příroda východní čechy letní výstavy

Umělci: Jiří Straka


Cokoliv si v životě přejete, tak se může stát. I tak by se dal pojmout příběh malíře Jiřího Straky (nar. 1967 v Praze), jehož výstava s názvem Bouře nad Studencem se rozhostila v prostorách Galerie města Trutnova. Poklidná, romantická a malebná přírodní zákoutí a podkrkonošské krajiny odkazují sice k tradici motivů, kterými tento kraj proslul, ale jsou vyvedena ve velkých formátech způsobem tradiční čínské tušové malby.

Jiří Straka totiž má vedle Prahy jako svůj druhý domicil Peking, kde má i svůj ateliér, čínskou manželku, mluví čínsky a miluje od mládí čínské umění. Tušovou malbu v Číně také vystudoval, hned po studiu sinologie na Karlově univerzitě. Vytváří moderní podobu tušové malby, svého druhu syntézu čínského stylu s pohledem a myšlením západního umělce. Svými pracemi většinou odkazuje k čínské realitě; zaujaly ho kupříkladu různé detaily ze stavenišť na okraji velkých megaměst s proplétající se sítí drátů, ale také tamní nevěstky či potulní psi. Nevyhýbá se ani poetickým motivům, svého času zaujal velkoformátovými malbami ptačích pírek. Napětí mezi západním a východním se odehrává i v krajině Podkrkonoší, kam malíř zajíždí za svými rodiči, kteří bydlí nedaleko Jilemnice. Kraj důvěrně zná a odhaluje jeho krásnou přirozenost způsobem a prostředky z jiného světa, nad kterými se tají dech a díky nimž vidíme naši realitu jinak, objevně a velkolepě.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Jiří Straka: Bouře...

Ski HotelSvoboda nad Úpou (9.9 km)

Skiresort Hotel OmniaJanské Lázně (12.7 km)

Ubytování U OzvěnyAdršpach (15.5 km)