Kovářská sobota - Kovárna Těšany

Kovářská sobota - Kovárna Těšany

Adresa:

Těšany, Těšany 33

Termín: 14.7.2018

14červenec sobota 10:00

Žánr: ostatní akceřemesla akce v přírodě


Technické muzeum v Brně spolu se svými maskoty dětských programů Šroubkem a Matičkou zve všechny zvídavé děti a jejich rodiče na další, tentokrát už prázdninový výlet. Zamíříme do barokní kovárny v Těšanech, kde v sobotu 14. 7. 2018 proběhne akce nazvaná Kovářská a kolářská sobota.

Na děti čeká kolo plné úkolů – stanoviště, kde si procvičí své znalosti, dovednosti i zručnost. Tentokrát budeme místo razítek dávat dohromady pomyslné kolo. Kolo totiž spojuje naše hosty. Pozvání přijali mistři dvou řemeslných oborů – kovářství a kolářství. Kdo si myslí, že tato řemesla patří už do minulosti nebo do pohádek, hluboce se mýlí. Všichni naši hosté vám potvrdí, že práce mají dost a rozhodně nemohou zahálet. Můžete si s nimi popovídat o práci a oboru nebo jen obdivně sledovat jejich šikovné ruce.

Umělecký kovář pan Josef Urbánek se kovařině věnuje už 50 let. Kovárnu má ve svém domě v nedalekém Měníně. Jeho díla zdobí židlochovický zámek a řadu dalších státních či soukromých objektů po celé republice ale i v zahraničí. S Technickým muzeem v Brně na kovárně v Těšanech spolupracuje již řadu let, s jeho „malou pomocí“ si zde vykovaly hřebík už stovky dětí.

Kolářství Uherka najdete v kraji Vysočina v obci Nyklovice nedaleko Poličky. Rodinná firma má tradici sahající čtyři generace zpět. Vyrábí tradiční loukoťová kola a dřevěné karoserie. Podílí se na rekonstrukci historických hasičských stříkaček a kočárů, vyrábí kola pro vozy a historická děla. Pan Aleš Uherka je držitelem titulu Nositel tradice lidových řemesel v oboru tradiční kolářství. Také jejich práce najdete po celé republice i v zahraničí, jmenovat můžeme např. zámek Čechy pod Kosířem nebo práci na renovaci unikátní historické sanitky z první světové války.

A proč spolu právě tato dvě řemesla? I když se to na první pohled nemusí zdát, tato řemesla spolu úzce spolupracovala, především na výrobě kol a vozů. Kolář kolo zhotovil ze dřeva a kovář na něj pak nakoval kovovou obruč, aby vydrželo na cestách. Pracovali tedy ve vzájemné součinnosti, a proto i v těšanské kovárně najdete expozice obou řemesel. Naše památky jsou ale nejhezčí, když ožívají ruchem původních řemesel, neváhejte tedy a druhou červencovou sobotu se v Těšanech přesvědčíte, že zlaté české ručičky najdeme v našem národě i dnes.

A na závěr kontrolní otázka: Používají se při výrobě kola hřebíky?

Správnou odpověď se dozvíte a prakticky také uvidíte u kolářského mistra v Těšanech v sobotu 14. 7. 2018 od 10.00 do 18.00.

Těšíme se na vás!

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Kulturní centra v Brně Akce v obci Těšany

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Kovářská sobota -...

Rodinný penzion U Hájků Křepice (Hustopeče) (5.8 km)

Apartmány Flamenco Kurdějov (9.3 km)

Doporučené akce v Brně

Akce v Brně na Jiný den?

V okolí doporučujeme...

Holiday Inn Brno Holiday Inn Brno Brno (21.2 km)