Výstava prezentuje akvarely a také keramický model Českého Krumlova od Jany a Petra Peškových.

Jméno Jany Peškové (*1947) vešlo do povědomí kulturní veřejnosti především díky její dlouhodobé tvorbě v oboru keramiky, kterou vystudovala na Střední uměleckoprůmyslové škole v Bechyni. Po roce 1968 se věnovala využití keramiky v oboru památkové péče, především při ztvárnění formálně i technologicky přesných replik, které doplňují řadu exteriérů i interiérů průběžně restaurovaných historických domů v Českém Krumlově, včetně zdejšího zámku. Po roce 1990 se stala členkou zakládajícího pedagogického sboru českokrumlovské Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České, zprvu při výuce v ateliérech keramiky a následně i malby, kde působí dodnes.

Jana Pešková je také spoluautorkou unikátního keramického modelu města Českého Krumlova, na jehož přípravě i výsledném ztvárnění se podílela se svým manželem Ing. arch. Petrem Peškem v letech 1977-1984. Kromě pracovní dokumentace představuje výstava vůbec poprvé i výběr z detailních kresebných studií Jany Peškové, které bylo nutno pořídit ještě před začátkem vlastního trojrozměrného ztvárnění z hlíny.

Výsledný model v měřítku 1:200, který zachycuje podobu města kolem roku 1800, patří dlouhodobě k nejvyhledávanějším exponátům muzea. Je nejen mimořádně působivým keramickým artefaktem, ale také slouží návštěvníkům k rychlému předání informací o složité topografii historického centra při pohledu z „ptačí perspektivy“. Jeho tvůrcům, kteří mu věnovali bezmála deset let práce, však šlo především o to, aby k oněm staletým stavebním skvostům, zvěčněným na modelu, přistupovaly současné i budoucí generace poučeně, moudře a s náležitě pokornou úctou.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Galerie a muzea - Český Krumlov Akce v obci Český Krumlov

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Jana Pešková / Akvarely

Vila JohankaČeský Krumlov (291 metrů)

Wellness Pension AmetystČeský Krumlov (379 metrů)

Villa GallistlČeský Krumlov (653 metrů)