Kaple Panny Marie na Hradbách, Praha 2

Kaple Panny Marie na Hradbách

Praha 2, V pevnosti 159/5b

2
Není tu akce, kterou Kaple Panny Marie na Hradbách pořádá? Přidej ji
  • Byli tady (2)t.h.
  • Fotky z okolí
  • Ohodnoť místo
  • www.kkvys.cz

Kapli Panny Marie na Hradbách dal zbudovat v roce 1748 vyšehradský ka­novník a záhy děkan Jan Tomáš Berghauer. Na místě děkana působil v letech 1749-1760. Kaple byla původně myšlena jako poutní,  byla v ní umístěna pověstná socha P. Marie Šancovské a byla spojena chodbič­kou s kostelem svatého Jana Křtitele Stětí.

Záro­veň při ní byla zřízena poustka pro poustevníka, který současně sloužil jako kostelník a zvoník. Kaple neměla dlouhý život, již v roce 1784 byla zrušena Josefem II. a zabrána vo­jenským erárem.

Socha P. Marie Šancovské byla přemístěna do chrámu sv. Petra a Pavla. Císařská armáda tu nějaký čas skladovala nejrůznější harampádí a potom kapli, spolu s vedlejším bývalým kostelem sv. Jana Stětí, pronajímala chudině k bydlení.  

V malé hloubce pod podlahou bylo objeveno několik koster. Kdo, kdy a proč tam byl pohřben, zůstává tajemstvím. Kaple chátrala, nakonec v ní byly ně­jaký čas i stáje. Teprve v roce 1882, při postupném zvelebování Vyšehradu za probošta Václava Štulce a teh­dy ještě kanovníka Karlacha, došlo i na zpustlou mariánskou kapli. Vyšehradská kapitula ji po ne­zbytném dohadování vykoupila od armády a kanovník Mikuláš Karlach z vlastních prostředků zaplatil obno­vu.Ukaž mi akce v okolí Ukaž mi cyklotrasy v okolí

Kaple Panny Marie na Hradbách na fotkách...

Kaple byla spojena chodbič­kou s kostelem svatého Jana Křtitele Stětí

Kaple Panny Marie na Hradbách, Praha 2

 
Máš lepší fotku tohoto místa? Přidej ji

Přihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)


Štítky

Kaple Panny Marie na Hradbách: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!

Kousek odtud doporučujeme...

Hermitage Hotel Prague Praha 2 (482 m)
Café Louvre Praha 1 (1 980 m)

Je libo tematický výlet po okolí?

Aktuální předpověď počasí v Praze?