Hrad Kámen, Kámen

Hrad Kámen

Kámen, Hrad Kámen

Není tu akce, kterou Hrad Kámen pořádá? Přidej ji

Původně gotický hrad byl postaven v polovině 13. století na rozsáhlém skalisku, podle kterého byl také pojmenován. První písemné zmínky jsou z let 1316 a 1318. V letech 1327 až 1504 je Kámen královským lenním hradem. Od roku 1523 hrad téměř 200 let vlastnila jedna z větví významného českého rodu Malovců z Malovic. 

V polovině 16. století dosáhlo panství Kámen největšího rozmachu. K hradu patřilo stejnojmenné městečko a deset poddanských vsí. Z maloveckých držitelů se do historie Kámenu nejvýznamněji zapsal rytíř Jan Kryštof Malovec z Malovic (držel hrad od roku 1640). Za něho byl hrad znovu přestavován, bylo vystavěno jižní obytné křídlo a vstupní věž (1673). Na západním okraji vsi dal vystavět raně barokní kapli Panny Marie Bolestné a v ní zřídil rodinnou hrobku.V průběhu 18. a 19. století se držitelé hradu a panství často střídali a hrad ztrácel na svém významu. Po roce 1948 byl hrad poslednímu soukromému majiteli Antonínu Fleissigovi vyvlastněn. Státním kulturním majetkem byl Kámen prohlášen v roce 1953. V letech 1964 až 2002 byl hrad Kámen zřizován ONV, později Okresním úřadem v Pelhřimově. 

Od 1. 1. 2003 byl hrad Kámen samostatnou příspěvkovou organizací Kraje Vysočina a od roku 2011 se hrad Kámen stal pobočkou Muzea Vysočiny Pelhřimov, p. o. Hrad je dnes znám jako muzeum historických motocyklů, které bylo otevřeno roku 1974, a patří tak k nejstarším expozicím tohoto druhu v ČR. Hrad Kámen nabízí také expozici bydlení 19. a 20. století. Návštěvníci mohou obdivovat Svatební korouhev korunního prince Rudolfa, kolekci loveckých trofejí a sbírku historických kočárků. Pozoruhodný je i hradní park, a to díky svému skalnímu útvaru ze serpentinitu. V parku jsou vhodné podmínky pro širší spektrum rostlin, včetně některých citlivějších, jako je např. magnólie a cesmína. V parku nechybí ani památné stromy, okrasné keře a okrasné jezírko.

Foto: archiv hradu KámenUkaž mi akce v okolí Ukaž mi cyklotrasy v okolí
Máš fotku tohoto místa? Přidej ji

Přihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)


Štítky

Hrad Kámen: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!