Hrad Ledeč nad Sázavou, Ledeč nad Sázavou

Hrad Ledeč nad Sázavou

Ledeč nad Sázavou, Hradní 701

4
Není tu akce, kterou Hrad Ledeč nad Sázavou pořádá? Přidej ji
  • Byli tady (4)Andrea Morkusová
  • Fotky z okolí
  • Ohodnoť místo
  • www.hrad-ledec.cz

Hrad Ledeč nad Sázavou se řadí mezi nejstarší šlechtické hrady v Čechách. Vystavěn byl ve stylu gotickém, ale pozdější nutné přestavby a rozšiřování přinesly rovněž prvky renesanční a barokní.

Během dlouhé historie se zde vystřídalo mnoho majitelů, mezi nejvýznamnějšími jmenujme pány z Říčan, Trčky z Lípy, pány z Lobkovic, rod Thunů, Věžníky či Lichtenšteiny. Komplex hradu se vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou a tvoří tak dominantu stejnojmenného města i okolní krajiny.

V současnosti je na hradě přístupných pět prohlídkových okruhů:

1/ Retro okruh zaměřený na historii hradu vás zavede do dob ne tak minulých. Při prohlídce kompletně vybaveného bytu si připomenete, jak se žilo za dob vašich rodičů či prarodičů. Nechybí ani místnost s informacemi o majitelích hradu během historie a obrazy zpodobňujícími historickou podobu hradu. Od letošního roku je v rámci Retrookruhu k vidění i nová expozice věnovaná filmům a pohádkám, které se na hradě natáčely. Součástí výstavy jsou i kostýmy a originální předměty z pohádky Čertí brko.

2/ Muzejní okruh je kombinací expozic vlastivědných sbírek a historických hodin. Během jeho prohlídky si projdete přízemí severního a jižního křídla hradu, navštívíte 5. největší muzeum hodin v České republice zahrnující exponáty od renesance až po dnešní dobu, pokocháte se krásnými výhledy na město a řeku Sázavu, prozkoumáte exponáty připomínající práci zdejších řemeslníků, zvláště hrnčířů, tkalců, barvířů, sklářů a kovářů a budete moci obdivovat sgrafitovou výzdobu jednoho ze stropů.

3/ Dětský okruh pro všechny milovníky hraček vám v pěti místnostech ukáže přes 1000 plyšových medvídků, a to od nejstarších až po ty nejnovější krasavce. V rámci prohlídky je možné vyjít na jižní zahradu, kde se děti mohou proběhnout v malém keříkovém labyrintu a všichni se pokochat úžasnými výhledy na město.

4/ Muzeum Jaroslava Foglara je prvním muzeem věnovaným našemu významnému českému spisovateli, který ovlivnil mnoho generací. Celkem osm místností zdobí stovky ilustrací pana Milana Tesleviče, včetně velkoformátových tapet navozujících atmosféru tajemných Stínadel a dalších do posledních detailů propracovaných scén. Ty jsou navíc neustále doplňovány a zdokonalovány dobovými předměty. Naleznete zde i kompletně zdokumentovaný život a dílo Jaroslava Foglara, zajímavosti z jeho života nebo třeba kompletní tábor Hochů od Bobří řeky. Kraj Ledečska je s Jaroslavem Foglarem přímo spojen, neboť v nedaleké Sluneční zátoce pravidelně vedl své skautské tábory a zde také vznikly náměty jeho knižních děl.

5/ Pokud vystoupáte po 111 točitých schodech až na vrchol hradní věže, naskytne se vám nádherný výhled na město a okolní krajinu s řekou Sázavou.

Na hradě se natáčely i četné filmy a pohádky, například Čertí brko (2018), Rübezahl - Krakonoš (2017), Anděl Páně 2 (2016), Šťastný smolař (2012), Micimutr (2010), Kletba bratří Grimmů (2005), D‘artagnan a tři mušketýři (2004) či Bídníci (1999). Natáčení Čertího brka vám přiblíží dokument, který můžete volně zhlédnout na nádvoří.

Foto: Andrea MorkusováUkaž mi akce v okolí Ukaž mi cyklotrasy v okolí

Hrad Ledeč nad Sázavou na fotkách...

Máš lepší fotku tohoto místa? Přidej ji

Přihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)


Hrad Ledeč nad Sázavou: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!