Augustiniánský klášter a kostel sv. Václava, Bělá pod Bezdězem

Augustiniánský klášter a kostel sv. Václava

Bělá pod Bezdězem, Tyršova

Není tu akce, kterou Augustiniánský klášter a kostel sv. Václava pořádá? Přidej ji
  • Byli tadyAndrea Morkusová
  • Fotky z okolí
  • Ohodnoť místo

Klášter byl založen roku 1345 Hynkem Berkou z Dubé pro řeholníky řádu sv. Augustina. Jednalo se o nejstarší augustiniánský konvent v severních Čechách. Za husitských válek byl vypálen a značně poškozen. Později byl částečně opraven, ale v druhé polovině 16. století stále více pust. Roku 1627 daroval Albrecht z Valdštejna augustiniánským řeholníkům Bezděz, ti tam však nebyli spokojeni a vrátili se zpět do Bělé. K obnovení kláštera a jeho dostavění v barokním stylu došlo v 60. letech 17. století. Augustiniánští řeholníci zde působili až do roku 1950 a dodnes udržuje bělská farnost s jejich pražskou komunitou přátelství. Areál kláštera je dnes chráněn jako kulturní památka České republiky, využíván je částečně i pro bydlení.

Dnešní barokní kostel sv. Václava pochází z let 1708-1712. S klášterem je spojen prostorami sakristie a tzv. Černé kaple, které nedávno prošly rekonstrukcí. Vnitřní barokní vybavení kostela pochází z 18. století.

Proč právě sem: v letních měsících si v prostorách kláštera můžete prohlédnout výstavu o historii zdejšího augustiniánského kláštera.

Foto: Andrea MorkusováUkaž mi akce v okolí Ukaž mi cyklotrasy v okolí

Augustiniánský klášter a kostel sv. Václava na fotkách...

Máš lepší fotku tohoto místa? Přidej ji

Přihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)


Štítky

Augustiniánský klášter a kostel sv. Václava: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!