Poetický večer v galerii Kaple během Meziříčské muzejní noci s aktéry skupiny Vítrholc a komentovaná prohlídka výstavy s Františkem Kowolowským

Poetický večer v galerii Kaple během Meziříčské muzejní noci s aktéry skupiny Vítrholc a komentovaná prohlídka výstavy s Františkem Kowolowským

Adresa:

Valašské Meziříčí, Komenského 1

Termín: 27.5.2016
Vstupné:

zdarma

27květen pátek 20:00

Žánr: ostatní akceprohlídkapoezie


Galerie Kaple byla původně kaplí ženské věznice a v návaznosti na právě probíhající výstavu Františka Kowolowského, která se o tento fakt opírá, se zde představí projekt nesoucí název „Amnestie poezie“.

Výstavu Teritorium 199 ve 21 hodin obzvláštní umělci z okruhu hudebně poetického seskupení Vítrholc, které vydalo již devět almanachů Vítrholc. Jedná se o sdružení hudebníků, básníků a performerů vystupujících s uceleným programem autorské poezie. Pro jejich básně je typické, že vycházejí z drsného prostředí žití a jsou psány volným veršem.

Nesnaží se o žádné zbytečné „umělkování“, tudíž se jedná o jedinečný projekt v České republice, který se nevyhýbá ani mírným vulgarismům. Jedná se o autentickou poezii přímočaře popisující život a realitu skutečnosti.

Jeden ze zakladatelů projektu Vítrholc a provozovatel webové stránky „Nedělní chvilka poezie. CZ“ Karel Škrabal, se zabývá žurnalistikou (Český deník, Lidové noviny, TV Nova, MF Dnes) a nyní působí v České televizi jako zástupce šéfredaktora regionálního zpravodajství. Vydal pět básnických sbírek, poslední s názvem Rádio Vítrholc vyšla v roce 2014. Témata jeho poezie jsou rozmanitá, od rozdílu mezi pražskou a brněnskou identitou, přes kopanou, mezilidské vztahy až po současnou politickou situaci.

Dále svou tvorbu představí básník, hudebník a novinář Dalibor Maňas, který donedávna pracoval v Mladé frontě DNES, jako editor webu brno.idnes.cz. Mimo jiné publikoval do samizdatových časopisů, časopisu Host, Reflexu, Lidových novin, Rock and Pop, Živel, Tvar a v řadě brněnských deníků. Externě pracoval také v brněnské redakci České televize jako dramaturg kulturních pořadů.

Svou poezii představí také básník a hudební Libor Poznámka Pospíšil i Bořek Mezník. O „tiché“ industriální pasáže plujících zvuků se postará Pavel Pohořelský, který je otcem legendární ho novojičínského projektu Valerians Future.

V galerii Kaple nebude také chybět samotný autor výstavy František Kowolowski. Nejvýznamnější současný český performer a tvůrce temporárních instalací návštěvníky provede výstavou ve 20 hodin a představí projekce záznamů svých dosavadních akcí a performancí.

 Více informací na stránkách mmn.kzvalmez.cz a www.kzvalmez.cz

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podobné akce

25listopad sobota 09:00

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotronikou

, Muzeum Kroměřížska, Velké náměstí 38/21 Ostatní

25listopad sobota 17:00

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotronikou

, Gymnázium Františka Palackého Valašské Meziříčí, Husova 146/2 Ostatní

10prosinec neděle 09:00

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotronikou

, Centrum Štefánikova (bývalý Centroprojekt), Štefánikova 167 Ostatní

26led - 28ledcelý den

Čokofest 2017

, U zimního stadionu 4286 Ostatní

Ubytování v okolí akce Poetický večer v...

Penzion Starojícká-pizza Starý Jičín (11.8 km)

Na Skalkách - sportovně rekreační centrum Nový Jičín (12.3 km)