Temná noc duše

Temná noc duše

Termín: 12.8.2021 17.10.2021

12srp - 17říj celý den

Žánr: výstavyumění galerie Jihlava


Výstava Temná noc duše představuje práce skupiny vizuálních umělců, jejichž tvorbu charakterizuje zvýšená citlivost vůči aktuální společenské situaci. Snaží se zachytit všudypřítomné pocity znepokojení, nejistoty a dezorientace podmíněné frustrací vyvěrající z neschopnosti ovlivnit realitu hroutícího se světa. Pocity, které nás přivádí do stavu bezradnosti a stagnace, jenž je ale nedílnou součástí procesu, který prozatím nedokážeme nahlédnout z dlouhodobější perspektivy. K tomuto stavu ostatně odkazuje i název výstavy. Vrací se k sousloví, jež se objevilo v šestnáctém století v literární tvorbě španělského světce Jana od Kříže. Vystihuje stav, do kterého se duše dostává ve chvíli, kdy ztratí své dosavadní opory, prožívaná skutečnost přestává dávat smysl, je těžké jí porozumět a najít vysvětlení.

Duše však do této fáze vstupuje, aby mohla získat nové jistoty. Současná psychologie v těchto souvislostech operuje s termínem psychospirituální krize. Označuje jím transformativní proces s léčivým potenciálem vyvolaný životní krizí. Ačkoliv může mít vnější podobu duševní poruchy, je fází osobnostního rozvoje člověka, jenž může vést k naplněnějšímu životu a pevnějšímu zdraví. Máme ale jako společnost ještě sílu, energii a potřebu do této fáze dospět?

Otevírací doba a vstupné

Pozvánka na vernisáž

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Temná noc duše

Grandhotel GarniJihlava (37 metrů)

Hotel Gustav Mahler - JihlavaJihlava (108 metrů)

Penzion a Restaurace AtriumJihlava (179 metrů)