Zdeněk Sýkora ve veřejném prostoru

Zdeněk Sýkora ve veřejném prostoru

Adresa:

Louny, Osvoboditelů 411

Termín: 20.9.2019 17.11.2019

20zář - 17lis celý den

Žánr: výstavyumění moderní umění architektura fotografie severní čechy podzimní výstavy

Umělci: Zdeněk Sýkora


V předvečer nedožitých 100. narozenin lounského rodáka malíře Zdeňka Sýkory si v Galerii města Loun připomeneme jednu z důležitých kapitol jeho životního díla – realizace v architektuře. Na několik týdnů se prostory galerie promění ve fiktivní město, v němž prostřednictvím archivních fotografií můžeme na jednom místě spatřit všechna Sýkorova díla realizovaná ve veřejném prostoru doma i v zahraničí.
 
Navštívíme tedy nejen Prahu nebo Litvínov, ale i nizozemský Gorinchem nebo švýcarskou Basilej. Fotografie a dokumenty informují o technických parametrech (rozměrech, technikách) těchto uměleckých děl a také o jejich původním i současném stavu. K výstavě vychází katalog, který realizace sumarizuje, doplňuje některé zajímavé okolnosti jejich vzniku a přináší informace o jejich dalších osudech. Výstava vedle existujících připomene také díla zničená nebo odstraněná a také dosud nerealizovaná, zejména z poslední etapy umělcova života.
 
Souběžně s výstavou v GAML proběhne v divadelní kavárně výstava plakátů s díly Zdeňka Sýkory, které mohou také velmi dobře představit celou jeho tvorbu. Na výstavy v muzeích a galeriích lákají nejen prostřednictvím jeho slavných struktur a linií, ale i fotografií, krajin nebo geometrických kompozic, a obsáhnou tak jeho celoživotní dílo, výtvarnou tvorbu za sedmdesát let. Plakáty také mapují místa, kde tento umělec vystavoval. Z evropských měst jmenujme Bottrop, Ludwigshafen, Mönchengladbach, Vídeň či Linec, z českých vedle Prahy samozřejmě rodné Louny, ale i mnoho dalších, například Litomyšl, Karlovy Vary, Příbram, Olomouc, Ostravu, Litoměřice, Klatovy.
Český výtvarník, průkopník tzv. computer art.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Zdeněk Sýkora ve...

Hotel UnionLouny (350 metrů)

Penzion Cheveldon & Jezdecká stáj BílichovPanenský Týnec (13.6 km)

Ranč pod Skálou TřebívliceTřebívlice (13.9 km)