Kunqu opera: Pivoňkový pavilon

Kunqu opera: Pivoňkový pavilon

Adresa:

Praha 3, Kubelíkova 27

Termín: 3.11.2016
Vstupné:

250,-Kč; studenti, ZTP, důchodci 175,-Kč

3listopad čtvrtek 20:00

Žánr: divadloopera


Konfuciův institut pri Univerzite Palackého v Olomouci si Vás dovoľuje pozvať na predstavenie najstaršej formy čínskej opery kunqu (昆曲, kchun-čchü). Northern Kunqu Opera Theatre predvedie hru "Pivoňkový pavilon".

Predstavenie prebehne v rámci programu Mime Fest 2016 http://mimefest.cz/cs_CZ/ Anotace Děj hry se odehrává za dynastie Jižních Sungů (1127 – 1279). Jedná se o milostný příběh mezi Kráskou (Tu Li-niang) a bakalářem Liou Meng-mej. Krásčin otec si přál, aby se učila feudálním „cnostem manželky“, ale ona o studium nejevila velký zájem. Její srdce toužilo po svobodě, proto i přes zákaz rodičů utekla do květinové zahrady obdivovat jaro.

Pocítila však velký zármutek a vrátila se domů. Se vzpomínkou na jaro Kráska v zadumání usnula. Zdálo se jí, že se před Pivoňkovým pavilonem setkala s jakýmsi bakalářem a oba v sobě našli zalíbení. Ačkoli byl sen krátký, Kráska na něj nemohla zapomenout. Tížena nevyslovitelným tajemstvím onemocněla a nakonec žalem zemřela. Krásku nechali podle jejího přání pochovat pod slivoní v zahradách za domem, kde její otec (Tu Pao) založil Chrám slivoňových květů a požádal taoistickou mnišku Kámen, aby o její hrob pečovala.

Upřímnost citů nedala krásce odejít z tohoto světa, a tak jako duch bloudila zahradou, kde se jí podařilo opět setkat s mladíkem ze snu, který se přišel do chrámu zotavit z nemoci. Tak se konečně poprvé setkali. Nakonec s pomocí lidí a květů Kráska ožila a už nikdy bakaláře Liou Meng-meje neopustila. Přeloženo z čínského originálu doc. Mgr. Davidem Uhrem, PhD.

Anotace skupiny Northern Kunqu Opera Theatre bylo založeno v roce 1957 a je jedinou Kunqu operní a uměleckou organizací na státní úrovni na severu od řeky Jang-c´-ťiang v Číně.

Během půl století vystupování se k divadlu přidalo mnoho vynikajících umělců. Kromě tradičních her, divadlo vytvořilo a adaptovalo hry jako Princezna Wen-čcheng, Přeprava Ťing-niang tisíce mil, Kuan Chan-čching a jiné, a tak inovovalo a navázalo na tento druh umění v nové historické etapě. Divadlo hraje důležitou roli při podpoře a rozvoji opery Kchun-čchü v severní Číně.

(ze stránek Národního centra múzických umění v Pekingu) http://www.chncpa.org/ens/ycgp/jmxx/2016-04-11/994033.shtml Postavy a obsazení: Kráska (Tu Li-niang): Wej Čchun-žung Liou Meng-mej (Slivoň ze sna): Šao Čeng služka Jarní vůně (Čchun-siang): Wang Ťin Tu Pao – otec Krásky: Chaj Ťün matka Krásky: Paj Siao-ťün Květný soudce: Tung Chung-kang taoistická mniška Kámen: Wang I hrbáč Kuo: Čang Chuan Květný duch: Jü Süe-ťiao Režie: Cchao Wen-čen

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Divadla - Praha 3 Akce v MČ Praha 3

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Kunqu opera: Pivoňkový...

Italian Hotel Praha 3 (106 metrů)

Hotel Victoria Praha 3 (246 metrů)

Doporučené akce v Praze

Akce v Praze na Jiný den?

V okolí doporučujeme...

Žižkovská věž Žižkovská věž Praha 3 (202 m)
Prašná brána Prašná brána Praha 1 (1 604 m)
Kavárna Kaaba Kavárna Kaaba Praha 2 (941 m)