"Pojď, milý můj..." ilustrace k Písni písní

Výstava představí poezii textu Písně písní, jak je zachycena v ilustracích ke knižním vydáním a rukopisům ve fondech ŽMP a PNP. Úvodní část expozice nastíní historický vývoj textu Písně písní a liturgické využití z pohledu judaismu. Veřejnost získá základní přehled o tom, kde se text vzal, k čemu slouží, kde se s ním mohou setkat a jaké významné české překlady vznikly.

Exkurz obohatí ukázky starých tisků, jakož i rukopisů, které v muzejním fondu máme, a nejsou běžně ke zhlédnutí. Stěžejní část se zaměří na novodobé ilustrace k vydání Písně písní z fondů ŽMP a PNP (20. stol.), doplněné menším souborem malířských děl z NGP, GHMP a MG, zejména z díla A. Procházky, který se tématu dlouhodobě věnoval.

K vidění budou i díla významných umělců, kteří se látkou inspirovali a to především v minulém století. Zřetelná by měla být odlišnost židovského a nežidovského pojetí, ale také šíře inspirace, kterou tato kniha poskytla českým a židovským umělcům.

Výstava naváže na řadu výstav věnovaných výtvarnému umění a na výstavy věnované knižní sbírce ŽMP („Naděje“ – 2007 a „Vypravuj“ – 2010). Návštěvníci uvidí tisky, které nejsou součástí stálých expozic a nejsou běžně představovány v rámci výstavních projektů muzea. Po Hagadách muzeum zaměří pozornost veřejnosti na další liturgický text, který převážně v moderní době hojně inspiruje ke vzniku zajímavých výtvarných děl.

Díky spolupráci s PNP ŽMP představí ojedinělý soubor z pozůstalosti J. Portmana, který nechal zhotovit ve 30. – 40. letech hned několik rukopisných vydání Písně písní a se kterým by se jinak návštěvník našeho muzea běžně neseznámil.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Doporučujeme Galerie a muzea - Praha 1 Akce v okolí
 • Divadlo Kalich

  Nejoblíbenější divadlo poblíž

  Divadlo Kalich
  Praha 1, Jungmannova 9

 • Divadlo ARCHA

  Nejoblíbenější divadlo poblíž

  Divadlo ARCHA
  Praha 1, Na Poříčí 26

Máš k tomu co říct?

...tak to řekni

Za tvůj názor budeme rádi. Nejprve se ale přihlaš.