Dana Kyndrová: S nimi a bez nich...

Výstava fotografií Dany Kyndrové „S nimi a bez nich…” je pořádána u příležitosti 25. výročí odchodu sovětských vojsk z území bývalého Československa. Dva prezentované fotografické cykly, které Dana Kyndrová nasnímala, jsou jednak z přelomu let 1990 – 1991 a jednak ze současné doby, tedy s časovým odstupem 25 let, kdy se se svým fotoaparátem opět vrátila na stejná místa.

Na přelomu devadesátých let se fotografka věnovala několik měsíců zachycení přelomové etapy novodobých českých a slovenských dějin – ukončení tzv. dočasného pobytu sovětských vojsk na území Československa. Jejím cílem nebylo vytvořit podrobnou a přesnou kroniku samotného odchodu, ale zaměřila se zejména na postihnutí atmosféry v sovětských kasárnách, kde se pro ni vizuálně koncentrovala předzvěst rozpadu sovětského impéria.

Ubohost a apatie řadových vojáků uprostřed omšelých agitačních komunistických kulis tak nejen symbolizuje začínající agónii totalitního systému, ale zároveň budí soucit s prostým člověkem, který často bývá jen loutkou velkých politických her. Po 25 letech se autorka do oblasti Ralska a Milovic opět vrací a soubor obohacuje o záběry, které i dnes připomínají sovětskou misi na našem území.

K výstavě vydala Leica Gallery Prague také stejnojmenný katalog. 

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Doporučujeme Galerie a muzea - Praha 1 Akce v okolí

Máš k tomu co říct?

...tak to řekni

Za tvůj názor budeme rádi. Nejprve se ale přihlaš.