Cestopisák Josefa Váchala

Cestopisák Josefa Váchala

Adresa:

Litomyšl, T. Novákové 75

Termín: 23.3.2019 16.6.2019

23bře - 16čer celý den

Žánr: výstavyumění komiks moderní umění východní čechy cestování jarní výstavy


Výstava se věnuje komiksovému zpracování výletu Josefa Váchala s Josefem Portmanem a Annou Mackovou Vysočinou.

Cesta z Litomyšle přes Žďárské vrchy a zpět se uskutečnila v srpnu roku 1921, tedy v době intenzivního přátelství jmenovaných. Váchalovy obrázky a vtipné komentáře popisují nejen jednotlivé etapy putování, ale vyzařují družnou a neopakovatelnou atmosféru výpravy. Díky reprodukcím si mohou návštěvníci Portmonea prohlédnout celý skicák, jehož originál je samozřejmě také vystaven. Atmosféru doby dokreslí další dokumenty vztahující se k výletu, ať už to jsou pohlednice z různých míst, korespondence Váchala s Portmanem nebo fotografie.

Záštitu nad výstavou převzal náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, který dodává: „Výstavou si připomínáme letošní padesátileté výročí od úmrtí Anny Mackové a Josefa Váchala. Josef Portman je předešel o rok dříve. Jsem rád, že se daří díky vstřícnosti Památníku národního písemnictví, kde je Váchalova a Portmanova pozůstalost uložena, dělat tak zajímavé projekty.“

Muzeum vydává také katalog výstavy, ve kterém je uveřejněn celý reprint Váchalova Cestopisáku, aneb Vandrovní knížky o putování dvou poutníků a jedné poutnice, doplněný odbornými komentáři, faktografickými údaji a obrazovou přílohou.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Galerie a muzea - Litomyšl Akce v obci Litomyšl

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Cestopisák Josefa...

Penzion TašnerLitomyšl (95 metrů)

Antik Hotel SofiaLitomyšl (97 metrů)

Hotel AplausLitomyšl (242 metrů)