Iva Pekárková: Můj I. Q.

Iva Pekárková: Můj I. Q.

Adresa:

Ostrava, Smetanovo nám. 8

Termín: 19.7.2018
Vstupné:

0

19červenec čtvrtek 10:00

Žánr: ostatní akcebeseda


Iva Pekárková strávila mládí jako uprchlice v USA a celý život se věnovala poznávání cizích kultur. V Česku se nejvíc proslavila řízením taxíků v New Yorku. Teď má už šestnáct let rozvětvenou rodinu v Nigérii, žije a tlumočí v Londýně. Vydává romány, povídkové soubory, cestopisy, blogoknihy. Její román Pečená zebra (o černobílých vztazích v Česku) byl nominován na cenu Magnesia Litera. Iva Pekárková se narodila 15. 2. 1963 v Praze.

Po gymnáziu studovala obor mikrobiologie a virologie na PFUK, před ukončením v roce 1985 emigrovala. Rok strávila v Rakousku v utečeneckém táboru, pak žila v Bostonu, kde pracovala pro nadaci Amerického fondu pro československé uprchlíky. Později odešla do New Yorku. Živila se jako číšnice, sociální pracovnice a taxikářka. V roce 1997 se vrátila do Prahy. Od roku 2006 žije v Londýně. Debutovala v roce 1989 knihou Péra a perutě. Později vyšly knihy Beton, Postřehy z Londonistánu, Levhartice, Pečená zebra, Sloni v soumraku, Multikulti a Dej mi ty prachy. Můj I. Q. „I. Q. ze mě vytahuje kořeny.

Jeden po druhém, rychle, v rytmu rapu. Tak rychle, až to lupe. Lup. Lup. Lup. I. Q. je vytáhne, oklepe od hlíny – a já jsem celá děravá, plná děr jako po vytržených zubech. Z I. Q. je ve mně čím dál míň a míň; už ve mně nekoření; už není ani trochu MŮJ.“ Můj I. Q., to je příběh velké, bláznivé lásky nebo spíš obsese. Vztah předem odsouzený k zániku, ale o to silnější, palčivější a hlubší, tu slouží jako podobenství zoufalé lásky k městu New York, nádherné a nelítostné metropoli, která své věrné přetavuje do podob, jaké by sami nečekali. Svěže, neotřele, rytmicky psané vyznání, v kterém je o New Yorku všechno.

DŮM KNIHY KNIHCENTRUM.cz se účastní mezinárodního diskuzního fóra Meltingpot v rámci Colours of Ostrava jako jediná externí scéna. Po dobu konání festivalu nabízíme řadu besed s českými i zahraničními hosty. Všichni návštěvníci Meltingpotu, kteří se prokáží identifikačním náramkem Colours of Ostrava, mohou využít slevu ve výši 20 % na veškerý sortiment Domu knihy včetně kavárny. Ostatním návštěvníkům besedy nabízíme 20% slevu na vybraný titul uvedeného autora, platnou v den události. 

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Iva Pekárková: Můj I....

Hotel Palác Elektra Ostrava-Moravská Ostrava (260 metrů)

Hotel Ruby Blue Ostrava (529 metrů)