Jaroslava Pešicová, Kočky, psi a Robert Rauschenberg

Jaroslava Pešicová, Kočky, psi a Robert Rauschenberg

Adresa:

Cheb, Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 16

Termín: 14.5.2021 20.6.2021

14kvě - 20čer celý den

Žánr: výstavyumění malba grafika výtvarné umění galerie Cheb

Umělci: Jaroslava Pešicová


Malířka a grafička Jaroslava Pešicová (1935–2015) je nejčastěji spojována s proudem tzv. nové figurace. Výstava představuje výběr z nejdůležitějších etap její tvorby. Prostřednictvím několika plastik současně přibližuje vzájemnou spolupráci s jejím manželem, sochařem Františkem Štorkem, s nímž se seznámila během studia na Akademii výtvarných umění v Praze. Vedle toho se na výstavě nalézají díla slavného amerického umělce Roberta Rauschenberga, považovaného za průkopníka postmoderního umění.

Přestože se Pešicová umělcovými díly zřejmě nikdy přímo neinspirovala, používala velmi obdobné tvůrčí principy, založené mimo jiné na citacích banálních obrazových předloh (pohlednic psů, koček a květin), na práci s koláží nebo na hybridním spojování různých fragmentů. Konfrontace Pešicové s Rauschenbergem otevírá obecnější úvahy o povaze „nové figurace“ a jejích vztazích k postmoderně, která je v českém prostředí většinou spojována až s nástupem generace tzv. Konfrontací v osmdesátých letech. K výstavě vychází katalog v grafické úpravě Terezy Hejmové.

Otevírací doba a vstupné

Česká malířka, grafička a ilustrátorka.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Galerie a muzea - Cheb Akce v obci Cheb

Podobné akce

10zář - 22liscelý den

Veronika Holcová / Kanada 2015-2019

, Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 16 Výstava

8čvc - 11čvccelý den

Ubytování v okolí akce Jaroslava Pešicová,...

Hotel BarbarossaCheb (102 metrů)

Penzion U VlÄŤkĹŻCheb (342 metrů)

Promohotel SlavieCheb (454 metrů)