Jiráskovo divadlo, Česká Lípa

Jiráskovo divadlo

Česká Lípa, Panská 219

Není tu akce, kterou Jiráskovo divadlo pořádá? Přidej ji
  • Byli tady
  • Ohodnoť místo
  • www.kdcrystal.cz

Na místě dnešního Jiráskova divadla byla roce 1907 vybudována městská tělocvična. Z objektu tělocvičny rozhodl MNV r. 1932 vybudovat Jiráskovo divadlo. Původní tělocvična sloužila do té doby mimo jiné k pořádání alegorických her (balet v maskách, akrobacie), většinou s vlasteneckým zaměřením. V době válečné zde byly pořádány různé apely. Promlouvalo se zde k mnoha spolkům a sdružením (zdravotní sestry, dělníci). Koncem války se stává sál Jiráskova divadla ubytovnou pro uprchlíky. Prostory Jiráskova divadla chátrají a po válce je náročné vše znovu zprovoznit.

Město vydává rozhodnutí o zřízení divadla a 28. října 1945 je Jiráskovo divadlo opět slavnostně otevřeno. Pořádá se zde spousta slavnostních představení, např. každoroční oslavy narozenin Eduarda Beneše. V r. 1959 je zde slavnostní koncert Spojených pěveckých sborů a zaznívá zde Šostakovičova píseň „O lesích“.

Koncem 70. let probíhá v Jiráskově divadle rozsáhlá rekonstrukce, po níž je divadlo znovu otevřeno. V 80. letech je zde mimo řadu především divadelních představení souborů z celé republiky, také natočen jediný televizní přenos „Města mého kraje“. Tato televizní estráda byla pravidelně pořádána pro vyznamenané pracovníky, tentokrát z České Lípy (Vagónka, Uran). V roce 1992 začíná působit v prostorách Jiráskova divadla Umělecká agentura AGNEZ, která má objekt v dlouhodobém pronájmu od Města Česká Lípa. Od roku 2005 Jiráskovo divadlo přechází zpět do správy Města Česká Lípa a stává se součástí p. o. Kulturního domu Crystal.

Foto: archiv Libereckého krajeJiráskovo divadlo a okolí - aktuální program

Toto divadlo si nedoplňuje program nebo není naším partnerem. Víš o akci, která se zde koná? Přidej ji.

Ukaž mi akce v okolí Ukaž mi cyklotrasy v okolí
Máš fotku tohoto místa? Přidej ji

Přihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)


Štítky

Jiráskovo divadlo: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!