Kinoskop Adventor

Praha 2, Ječná 19

Není tu akce, kterou Kinoskop Adventor pořádá? Přidej ji

Organizace Adventor o. s. provozuje komunitní centrum pro osoby na spektru autismu od července 2017. V podzemích prostorách domu U Slavických v Ječné ulici.

V komunitním centru provozuje dvakrát týdně komunitní klub jako bezpečné místo k setkávání a volnočasovým aktivitám. Tyto aktivity jsou mezi klienty oblíbené, avšak propojují klienty jen v rámci vnitřní komunity. Proto vznikl projekt komunitního kina KINOSKOP, které přirozeným způsobem spojuje veřejnost a naše klienty. Kromě sociálně integračního efektu má projekt zároveň osvětový efekt na obyvatele Prahy 2, protože příchozí zjistí, že lidé s vysoko- nebo středněfunkčním autismem jsou nejen stejní jako oni, ale že to často jsou lidé se zajímavými zájmy, lišící se mírně odlišným myšlením a vnímáním okolního světa.

Efektem projektu je přinášení zajímavých dokumentárních filmů od českých i zahraničních autorů, s nimiž jsme v kontaktu, jelikož sami vytváříme dokumentární filmy. Projekce doprovázejí besedy s autory, aktéry nebo místními stakeholdery. Tvůrčí skupina Adventor MEDIA už několik let obohacuje českou scénu dokumentárními filmy tykajícími se autismu. První z nich – celovečerní „Normální autistický film“ – vznikl ve spolupráci s dalšími tvůrci a byl oceněn řadou cen na festivalech - Český lev, Karlovarský filmový festival, Jeden svět, JiHlava a mnoho cen v zahraničí (účastnil se více než 200 festivalů po celém světě). Dalším snímkem je portrét naší klientky „Markéta chce taštičku“ uvedený též na MFF KV,  v roce 2018 měl premiéru film „Fenomén autismus – spektrum“, informující o problematice autismu obecně. V roce 2019 na něj navázalo volné pokračování „Fenomén autismus v práci“, které se věnuje tématu zaměstnávání autistických osob, a loni jsme vytvořili snímek „Fenomén autismus ve vztazích“, který divákům přibližuje, jak vztahy (rodinné, přátelské i partnerské) vnímají dospělí lidé na autistickém spektru a jejich blízcí.

 Během nesčetných účastí na festivalech jsme došli k názoru, že je velká škoda, že řada krásných dokumentárních filmů absolvuje jednu projekci na festivalu a zmizí. Tato svědectví o životě rádi nabízíme obyvatelům Prahy 2 v kině, které působí útulně (kapacita 54 míst), zajímavě (podzemí historické budovy) a v přátelské atmosféře s možností občerstvení. Navíc se na provozu prostor podílejí i kolegové zaměstnaní na chráněných pracovních místech, což posouvá jejich pracovní uplatnění z nácvikové práce na týmovou spolupráci v užitečném projektu.

Dalším zajímavým rysem je, že kino má snížený jas a sníženou hlasitost s ohledem na zvýšenou smyslovou citlivost lidí na spektru autismu. To vítají i ti návštěvníci, kteří neradi navštěvují příliš hlasité a přeplněné sály multiplexů.

Kino svůj provoz zahájilo 5. 6. 2020 premiérou snímku Viliama Poltikoviče a Jaroslava Duška „Zrcadlení tmy“. Po projekci následovala beseda s oběma hosty. Následovala projekce filmu „AsexuaLOVE“ s besedou s hlavními protagonisty a premiéra dokumentárního filmu „Fenomén autismus v práci“. Další provoz kina byl bohužel přerušen epidemickou situací, ale klienti i veřejnost se již ptají, kdy bude provoz Kinoskopu obnoven. Proto jsme se rozhodli rozšířit projekt Kinoskopu o debatní večery na témata poutající pozornost nejen lidí s autismem, ale i široké veřejnosti. Kinoskop tak bude plnit roli místa pro zajímavá setkávání, nabízet i diskuze na neotřelá témata a profily zajímavých lidí. Jsme přesvědčeni, že projekt uspěje ve svých cílech a najde si stálé místo v srdcích nejen obyvatel Prahy 2.Kinoskop Adventor a okolí - aktuální program a vstupenky

Další akce v okolí Cyklotrasy v okolí
vytisknoutMáš fotku tohoto místa? Přidej ji

Přihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)


Štítky

Kinoskop Adventor: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!

Kousek odtud doporučujeme...

Café Louvre Praha 1 (773 m)
Hermitage Hotel Prague Praha 2 (951 m)